avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Activitate mimirta

Activitate mimirta

Va multumesc frumos!
Buna ziua,
Desi exista documentele necesare pentru instituirea popririi pe salariu in vederea recuperarii pensiei de intretinere minori din ultimii 3 ani si a pensiei curente, acest lucru nu este posibil deoarece tatal lucreaza acum in alta tara, cunoscut fiind insa locul de munca de acolo. Executorul mi-a spus ca nu are competenta teritoriala in acest caz.
Ce se poate face?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Va multumesc frumos pentru raspunsuri!
Va multumesc pentru raspuns.
In cazul in care aflu unde lucreaza atunci cand este plecat din tara, ii poate solicita instanta dovedirea veniturilor obtinute acolo?
Singurul lui bun este apartamentul nostru, bun comun, unde eu si copiii locuim. In cazul unui partaj, pot solicita ca pensia restanta din urma cu 3 ani si pana in prezent, stabilita de catre executor si pe care nu stiu daca o mai recuperez, sa-i fie scazuta din suma pe care i-o voi da drept despagubire?
Multumesc mult inca o data pentru toate raspunsurile!
Buna ziua,
Ca urmare a unei hotarari judecatoresti, tatal trebuie sa plateasca pentru cei doi copii minori 1/3 din veniturile nete. Nu a platit niciodata, momentan nu lucreaza in tara pentru a fi instituita poprirea de catre executor, nu are nici bunuri si este urmarit penal pentru abandon de familie.
Avand in vedere faptul ca ii sta in obicei sa lucreze cateva luni in tara, dupa care pleaca nu se stie unde si revine pentru alte cateva luni, avand permis de sedere, nefiind obligat la plata pensiei pentru perioadele lipsa, intrebarea mea este:
Pot solicita in instanta ca plata pensiei de intretinere sa se faca in mod diferentiat, adica 1/3 din veniturile nete pentru lunile in care obtine venituri in tara si 1/3 din minimul pe economie pentru perioadele in care dispare?
A mai existat vreo astfel de cerere in instanta si care ar fi sansele de reusita?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Nu stiu daca exista vreun document scris in acest sens, dat fiind faptul ca am fost solicitata in mod telefonic pentru audiere si raspunsul pe care dl.politist mi l-a dat a fost acela ca paratul are domiciliul acolo. Este evident ca nu s-a respectat ordinea criteriilor de la alin.(1). Pot solicita respectarea acestui aspect?
Va multumesc mult!
Va multumesc pentru raspuns. Legat de primul criteriu de la alin.(1), locul savarsirii infractiunii, poate fi considerat primordial locul unde s-a produs urmarea infractiunii, adica raza teritoriala unde copiii si eu locuim?
Buna ziua,
In calitate de parinte reprezentant legal al celor doi copii minori am depus plangere penala pentru abandon de familie la Parchetul de pe langa Judecatoria unde eu si minorii avem domiciliul. Dosarul a fost trimis pentru cercetari la politia de pe raza domiciliului paratului, in alt oras, acelasi judet. Acesta nu locuieste fizic la acea adresa, ci doar in permisul de sedere... Mi s-a spus ca trebuie sa merg acolo pentru audieri, si nu la politia de pe raza unde minorii si eu locuim.
Intrebarea mea este daca a fost corect repartizat dosarul pentru cercetari, in conditiile in care in acest dosar minorii sunt victimele, eu fiind doar reprezentantul lor legal. Ma refer la interesul superior al copiilor.
Multumesc!
Buna ziua,
In urma calcularii eronate timp de cateva luni a cheltuielilor cu naveta de la.domiciliu la locul de munca, am adresat angajatorului in luna august o petitie prin care solicitam recalcularea acestora conform legii. Doar ca fostului angajator ii expira mandatul de director incepand cu luna septembrie,adica dupa 6 zile, asa ca a lasat in sarcina noului angajator raspunsul pana la finalizarea celor 30 de zile. Nu am primit niciun raspuns, drept urmare am revenit cu o noua solicitare de recalculare, dar catre Consiliul de administratie al scolii, care la finalul altor 30 de zile a hotarat doar sa solicite punctul de vedere al fostului angajator, spunandu-mi sa mai astept inca 30 de zile, fara a forma nicio comisie de recalculare sau de disciplina. Fostul angajator deja a anuntat verbal ca nu va da niciun raspuns.
Intrebarile mele sunt:
Unde a gresit fostul angajator si pentru ce poate fi tras la raspundere?
Unde a gresit actualul angajator, daca a gresit si ce trebuie sa faca acest Consiliu de administratie in urma solicitarii mele?
Sunt legale toate aceste termene a cate 30 de zile fara sa se intample de fapt nimic?
Ce pot face legal mai departe?
Va multumesc anticipat!