avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate AM13

Activitate AM13

Va multumesc foarte mult, domnule consilier pentru raspunsul dvs.
Va doresc numai bine si sa aveti o zi placuta in continuare!
Buna ziua si imi cer scuze, succint, nelamurirea mea ar proveni din faptul ca nu stiu daca anunta angajatorul primaria ca mi-am reluat activitatea dupa finalizarea cic 1, chiar daca eu intru direct din cic 1 in concediul prenatal, pentru ca sunt insarcinata din nou sau trebuie sa anunt eu personal primaria sau eu nu trebuie sa mai anunt nimic, pentru ca reincep activitatea legal, exact dupa terminarea cic 1.

Imi cer scuze si va multumesc frumos chiar daca mi se poate sau nu oferi un raspuns, eu oricum multumesc frumos ca am fost ajutata pana acum cu nenumarate indrumari in problema mea de viitoare mama .

Si domnului consilier juridic, ii multumesc din suflet, pentru ca mi-a acordat ajutor si consiliere si tot respectul pentru dvs,, pentru profesionalismul dvs. si pentru absolut tot.

Numai bine si va multumesc anticipat.
Buna ziua, domnule consilier,

Vreau sa va rog frumos in limita timpului dvs., daca imi puteti spune daca trebuie sa anunt si la PRIMARIE faptul ca imi reiau activitatea dupa finalizarea concediului de crestere a primului copil (reincep activitatea la o zi dupa finalizarea cic), dar cum ziceam voi intra direct din cic 1 in concediul prenatal.
Va intreb ca sa am fisa de venit corecta pentru calcularea celui de-al doilea concediu de cresterea copilului 2 si sa procedez legal corect si sa nu trebuiasca sa fiu nevoita sa returnez indemnizatia pentru primul copil de pe ultima luna din concediu.

Va multumesc frumos pentru intelegere si pentru absolut tot si imi cer scuze pentru deranj.
Multumesc enorm.
Va multumesc din suflet, domnule consilier, atat pentru tot ajutorul dvs, cat si pentru toate raspunsurile dvs. profesioniste.
Tin sa va spun ca va multumesc frumos si ca prin ceea ce faceti, realizati numai fapte bune si frumoase pentru toti semenii care au mare nevoie de sfaturile, indrumarile si ajutorul dvs.
Cu respect si numai bine.
Buna ziua,

Vreau sa va multumesc foarte mult pentru raspunsurile dvs., domnule consilier.
Va rog frumos sa ma scuzati pentru insistenta si doar daca se poate in limita timpului dvs., sa ma ajutati cu un raspuns si la intrebarea:
1. Cum se calculeaza indemnizatia pentru cresterea celui de-al doilea copil al meu: daca voi avea ca venituri doar concediul medical prenatal si inainte doar indemnizatia de crestere pentru primul meu copil (intru din crestere cic1 direct in prenatal la locul de munca)?

2. Mi-ati spus ca pentru plata prenatalului trebuie luata adeverinta de la Ajpis, daca imi puteti spune va rog frumos, daca si pentru calcularea indemnizatiei de cresterea celui de-al doilea copil imi trebuie adeverinta de la Ajpis, de pe ulimele 12 luni de dinaintea nasterii copilului (formularul de venit cu prenatalul il voi lua de la locul de munca la fel ca la primul copil, dar nu stiu referitor la perioada cu veniturile din urma daca trebuie prezentat vreun act doveditor ca am fost in cic 1)?

Va multumesc foarte mult si va rog frumos sa ma scuzati. Doar atat nu am inteles si as vrea sa stiu din timp ce acte imi trebuiesc pentru indemnizatie.
Va multumesc frumos, pentru ca mi-ati explicat toti pasii si ca acum stiu ce trebuie sa fac si daca imi puteti raspunde, eu oricum va multumesc anticipat.
Buna ziua,

As avea o intrebare punctuala, va rog frumos daca ma puteti ajuta.
Daca nasc al doilea copil dupa finalizarea concediului de crestere a primului copil si imediat dupa acest concediu de 2 ani, intru direct in concediul pre si post-natal pentru cel de-al doilea copil, cum se calculeaza noua indemnizatie pt cresterea celui de-al doilea copil (concediul de 1 an si 11 luni)?
Va fi 85% din salariul minim brut pe economie sau va fi 85% din Cic 1 si prenatal? Daca ma puteti indruma catre articolul din legea respectiva?

Va multumesc.
Buna ziua,

Sunt o mamica aflata in Cic 1, insarcinata cu al doilea copil, daca ma puteti ajuta va rog din suflet referitor la cateva nelamuriri cu privire la termenele de trimitere a unor documente catre angajator, pt ca fiind inca in CIC1 si cu cat nasterea celui de-al doilea copil se apropie mai mult, cu atat sunt mai ingrijorata sa nu am probleme cu angajatorul si sa procedez corect:

1. Cu cat timp inainte de finalizarea primului concediu de crestere a primului copil se trimite de catre mama, cererea de incetare a suspendarii contractului individual de munca catre angajator?

2. Si cand se trimite mai exact instiintarea de sarcina catre angajator? Odata cu cererea de incetare a suspendarii contractului c.i.m?

3. Cand se anunta la angajator faptul ca s-a recomandat de catre medic intrarea in prenatal in concediul de sarcina si lauzie?

4. Cand se solicita mai exact adeverinta cu valoarea indemnizatiei pentru cresterea primului copil de la Agentia Judeteana de Inspectie si Plati Sociale pentru calcularea pre-natalului si post-natalului pt cel de-al doilea copil?

Imi cer scuze daca unele intrebari par facile, dar nu am raspuns la aceste intrebari si mai ales imi e teama sa nu raman fara loc de munca in cazul in care nu procedez corect cu aceste instiintari catre angajator si cu cat nasterea copilului meu se apropie mai mult cu atat ma sperie ideea de a ramane fara serviciu.
Va multumesc frumos daca ma puteti ajuta, marturisesc ca orice cuvant conteaza si va multumesc ca m-ati ajutat cu raspunsurile dvs legale si alte dati.

Numai bine si va multumesc foarte mult.
Buna ziua,
Am uitat sa specific ca in cazul sotului exista 2 contracte de munca, unul pe full time si unul pe part time si daca in acest caz ar putea beneficia de concediul paternal de 1 luna, cum s-ar proceda? Si daca acest concediu influenteaza sau are vreo legatura cu concediul meu medical viitor de sarcina si lauzie?

Va multumesc pentru timpul acordat si ajutorul dvs.
Buna ziua,

Am si eu o intrebare despre concediul obligatoriu de 1 luna a celuilalt parinte, a sotului meu, daca imi puteti raspunde va rog frumos.
Am cateva nelamuriri daca ma puteti ajuta inseamna mult pentru mine, pentru ca nu stiu incotro sa ma indrept si nu are nimeni raspunsurile respective.

Momentan sunt in concediul de cresterea primului copil si am ramas insarcinata cu al doilea copil. Am sarcina avansata, in curand fac 8 luni de sarcina. Trebuie sa reincep serviciul, pentru ca imi expira concediul de maternitate si peste 6 saptamani voi naste.

Intrebarile mele:

1. Doctorul de familie si ginecologul mi-au spus ca trebuie neaparat sa intru din Cic 1 in pre-natal, pentru ca e sarcina avansata si sa evit complicatiile si sa nu nasc prematur.

Daca eu intru in concediul pre-natal direct din Cic 1, sotul meu mai poate beneficia de acea luna de concediu care ii revine tatalui sau nu mai are voie daca eu am imediat dupa maternitate, concediul medical (voi avea doar perioade asimilate pentru calculul indemnizatiei celui de al doilea copil), pentru ca in acest caz sotul va fi nevoit sa renunte la luna respectiva, pentru ca problemele din sarcina nu imi permit sa lucrez fizic?

2. Mai depun cerere pentru reinceperea activitatii la serviciu in ziua urmatoare in care primul copil implineste un 1 an si 11 luni sau prezint la angajator direct certificatul medical de sarcina si lauzie?

3. Si ultima intrebare, daca se poate sa ma lamuriti va rog frumos despre calculul celor 6 saptamani de medical sarcina si lauzie, daca voi primi minimum-ul pe economie sau trebuie sa ma adresez AJPIS pentru o adeverinta de venit sau cui sa ma adresez ca nu stiu deloc incotro sa ma indrept ca sa ma pot adresa biroului de la HR de la angajator?
Si cum se va calcula si noua indemnizatie de maternitate, pentru cel de al doilea copil, pentru CIC2 2?

Va multumesc din suflet daca ma puteti ajuta. Un raspuns m-ar ajuta sa ma linistesc ca sa stiu cum sa procedez ca sa fiu in regula cu angajatorul si sa stie si sotul daca mai depune actele pentru dreptul la concediul lui sau daca acest lucru inseamna ca eu nu mai am dreptul la concediul medical de sarcina si lauzie, avand in vedere ca ar fi legat de concediul de 1 an si 11 luni al cresterii primului copil?