avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate Hodora

Activitate Hodora

Buna ziua! Pe un teren privat , exista 8 buticuri in care se desfasoara activitate de comert . Exista un contract de inchiriere pina in 2024 , intre proprietarul terenului si cei care detin buticurile . Primaria a instiintat proprietarul ca pina la sfirsitul anului 2022 , sa fie demolate buticurile deaoarece nu exista autorizatie de constructie Mentionez ca aceste constructii au fost facute cu avizul primariei, sint fara fundatie , deci nu necesitau atunci autorizatie de constructie . Intrebarea mea este urmatoarea: primaria n- ar trebui sa respecte termenul inscris in contractul de inchiriere ,mai ales ca acest contract s-a incheiat cu 5 luni inainte , de instiintarea data de primarie ? Va multumesc frumos !!
, ,
Buna ziua! Va prezint urmatoarea situatie: Intr-un oras statiune , pe un teren privat exista 10 buticuri construite in anii “80, avind ca destinatie comert cu articole de artizanat, imbracaminte , incaltaminte etc. Aceste constructii sint fara fundatie , deci a u doar avizul primariei . Asa au functionat zeci de ani cu contract de inchiriere legal. Pina in anul 2015, primaria a inchiriat terenul de la proprietar si l- a subinchiriat detinatorilor de buticuri . Din 2016 , proprietaul terenului a reziliat contractul cu primaria si a.facut direct contract de inchiriere cu detinatorii buticurilor. In anul acesta , biroul de urbanism , a instiintat proprietarul ca pina la sfirsitul anului 2022 , trebuie sa fie demolate constructiile respective deoarece nu exista autorizatie de constructie. Vreau sa specific ca aici se desfasoara un comert civilizat si propice turistilor . Am intrebat pe cei din primarie si raspunsul lor a fost: trebuie demolat si construit cu fundatie conform UTR local. Intrebarile curg: Din anii “ 80 pina acum nu s-a sesizat primaria ca nu exista aurorizatie de constructie ci doar avizul acesteia?De ce primaria a facut un contract de inchiriere si a subinchiriat terenul? De ce s-au primit niste bani de pe un teren cu cladiri fara autorizatie? De ce ne obliga pe teren privat sa facem constructii cu fundatie? De ce nu respecta contractul de inchiriere dintre proprietarul terenului si detinatorii buticurilor care e incheiat legal si valabil pina in decembrie 2024? Si ar mai fi tare multe intrebari dar , sper macar la acestea sa- mi raspunda cineva sau sa ma lumineze ce e de facut .Respect si multumiri!
Interventia primariei pe teren privat
Reziliere contract inchiriere pe teren
Va multumesc mult, pentru raspuns.!
Buna ziua! Intr-un oras statiune exista o piata cu un grup de 10 buticuri construite cu acordul primariei de mai mult de 50 de ani. Buticurile sint construite pe un teren privat, deci nu al primariei . Consiliul local a hotarit sa desfiinteze acest loc destinat comertului . A fost instiintat proprietarul terenului ca trebuie demolate buticurile . Proprietarul nu ar fi de acord, deoarece acolo 10 familii isi cistiga existenta. Chiriasii buticurilor platesc chirie proprietarului . Deci , pe acest teren privat primaria are dreptul sa solicite demolarea buticurilor ? Sint constructii fara fundatie construite pe vremuri tot cu acordul primariei . Oare am avea vreo sansa ca cei care vindem in acele buticuri sa nu ne pierdem locul de munca ? Cum putem convinge pe cei din primarie de la biroul de urbanism sa - si schimbe hotarirea? Va multumesc pentru raspuns!
Impozit pe indemnizatie covid 19 Este normal sa platim iimpozit pentru indemnizatia de 41,5% din venitul mediu brut Logic parca nu ar trebui .!! Multumesc pentru raspuns!!
Am o activitate de comert cod caen 4782 . Imi desfasor activitatea intr un chiosc dintr- o piata. Sint obligata sa mi fac punct dr lucru. Conform codului caen inscris pe certificatul de inregistrare eu cred ca nu trebuie. Dumneavoastra ce spuneti? Va multumesc !!
Va rog sa -mi spuneti in ce grad de handicap se incadreaza un bolnav cu leucemie mieloida cronica? Va multumesc!!
As putea fi asistent maternal daca nu sint casatorita. Am 55 de ani .Virsta ar fi un impediment?