avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 263 soluții astăzi
Forum Activitate vizcatalin

Activitate vizcatalin

Revin cu un raspuns intarziat. Tocmai ce am discutat cu cei de la service (garantie) la telefon.

A trecut o luna de cand l-am trimis in service, le-am spus ca vreau sa primesc refuz de service pe care sa-l folosesc de unde l-am cumparat si sa primesc altul nou. Acestia mi-au spus ca "au notat dorinta mea" , dar nu pot sa ofere refuzul de service pana nu discuta cu producatorul si isi da producatorul aspiratorului acordul, si ca ma va contacta coordonatorul service-ului (sau ceva de genul).

Am intrebat ce legatura are producatorul aspiratorului cu legea, cand termenul legal de 15 zile a fost depasit cu mult. Am primit acelasi raspuns.

Ce pot face? Ma gandesc sa merg direct la service si sa cer refuzul, ori le fac reclamatia la ANPC in fata lor de pe telefon.

Multumesc!
Buna ziua.

Pe 17.11.2019 am cumparat un aspirator robot de pe un site destul de cunoscut, sa spunem. Acesta mi-a venit defect din fabrica, bateria acestuia nu functiona. In primele 5 zile lucratoare am tot trimis mail-uri si sunat la callcenter-ul lor (unde mi-au spus sa trimit mail) legat de faptul ca vreau sa il returnez si sa primesc altul nou, fiind defect. Am primit raspuns de la magazin sa contactez garantia pentru a imi face constatare daca este defect cauzat de mine sau defect din fabrica. Raspunsul acesta a venit dupa peste 11 zile calendaristice de la cumpararea produsului, dupa multe telefoane si mail-uri.

Pe data de 02.12.2019 am trimis in service respectivul aspirator. Acestia mi-au spus ca reparatia dureaza 10 zile lucratoare daca este necesara inlocuirea unei piese. Astazi, 18.12.2019 (dupa 16 zile / 13 zile lucratoare) acesta inca nu este reparat, deoarece service-ul 'asteapta livrarea componentelor' ce trebuiesc schimbate. Asta mi-au spus si acum 6 zile calendaristice, ca asteapta aceste componente.

A trecut mai bine de o luna de cand l-am cumparat si inca nu il pot folosi. Ce pot face in aceasta situatie? Am inteles ca pot sa cer negarea service-ului si respectiv inlocuirea produsului deoarece au trecut peste 15 zile, este adevarat?

Multumesc.
ynocentta a scris:

In conditiile in care vecinii,deranjati de cainele dv,sesizeaza oficial autoritatile ,iar acestea confirma sesizarea,puteti fi sanctionat
Nu poate fi vorba despre hartuire in conditiile in care factorul generator al nemultumirilor provine exclusiv de la dv


La fel de bine vecinii spun ca animalulutul latra ore bune, iar el se opreste dupa maxim o jumatate de ora.

S-a oprit si dupa 5 minute, iar ei tot au sunat si au spus ca latra de o jumatate de ora si inca o face, iar saracutul dormea.

Cand le este spus ca noi cunoastem defapt cat timp a latrat si cum este acum, raspund cu "Da, intradevar acum nu se mai aude latratul" si "Nu am apreciat bine timpul".
Buna ziua.

Am un caine ce are varsta de 3 luni jumatate. Il am deja de o luna si un pic.

Cainele incepe sa latre doar cand este lasat singur acasa, pe timpul zilei, in cursul saptamanii. E lasat singur de la ora 7:00 pana pe la 15:00, maxim.

I-am achizitionat de doua zile o zgarda anti-latrat cu electrosocuri, pentru a-l dresa.

Problema mea sunt vecinii. Acesti vecini, din primele cinci minute de latrat (cainele acum, cu zgarda, nu latra mai mult de cateva zeci de minute, MAXIM, dupa care se opreste), ma suna, ma ameninta ca suna la politie, la protectia animalelor (asta pentru ca "plange cainele"). De asemenea, sperand ca nimeresc si ei un timp, spun ca animalutul plange de ore bune, dar punand un alt vecin sa asculte, e liniste, sau eu sunt plecat abia de cateva minute si spun aceasta aberatie, urmata de respectivele amenintari. Sa nu mai spun ca mi-au spus sa-l dau, ca imi gasesc ei unde sa-l dau.

Intrebarea mea este, in ce termeni legali "se incadreaza" comportamentul cainelui, dar si aceste amenintari ale vecinilor. Acest caine este o rasa ce poate fi de paza. Iar latratul cainelui va disparea dupa maxim o luna, cand intelege cu exactitate ce face zgarda antilatrat.

Pot fi amendat? Chiar pot suna la protectia animalelor si sa patesc ceva?
Ceea ce fac ei se poate numi hartuire?

Multumesc!