avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate Amedeea2005

Activitate Amedeea2005

In niciun caz sa nu absentati in aceasta perioada! Vor gasi alte motive pt a va concedia!
In OUG 137/2000 ( art 2 alin (5) Constituie hărţuire şi se sancţionează contravenţional orice comportament pe criteriu de rasă, naţionalitate, etnie, limbă, religie, categorie socială, convingeri, gen, orientare sexuală, apartenenţă la o categorie defavorizată, vârstă, handicap, statut de refugiat ori azilant [bsau orice alt criteriu care duce la crearea unui cadru intimidant, ostil, degradant ori ofensiv.) si legea 202/2002 (art. 4 lit. d indice 1 : prin hărţuire psihologică se înţelege orice comportament necorespunzător care are loc într-o perioadă, este repetitiv sau sistematic şi implică un comportament fizic, limbaj oral sau scris, gesturi sau alte acte intenţionate şi care ar putea afecta personalitatea, demnitatea sau integritatea fizică ori psihologică a unei persoane;).
Asadar, avem cadrul legal sa ne aparam de hartuirea psihologica/mobbing exercitata de un superior sau coleg! Trebuie verificat si regulamentul intern la capitolul abateri disciplinare! Va puteti adresa Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii!
Am auzit că s-a dat de curand o hotarare prin s-a decis ca salariatul isi poate dovedi afirmatiile in litigiile de muncă cu documente confidentiale la care are acces in temeiul functiei detinute. Imi poate spune cineva numarul acestei hotarari si instanta emitentă sau poate sa redea continutul acesteia? Multumesc!
Buna ziua

Este legal ca angajatorul sa conditioneze invoirea pentru cateva ore de la serviciu de semnarea unui bilet de voie in care semneaza ca este de acord sa recupereze invoirea cu ore suplimentare sau concediu de odihna?
Din punct de vedere fiscal ce este mai avantajos pentru suportarea costurilor de transport, in cazul salariatului navetist care face naveta cu masina personala (distanta loc de munca, domiciliu dus-intors 70 km) ? Mentionez ca salariatul este consilier juridic la o societate privata si trebuie prin natura activitatii sa mearga si la instante. II fac contract de comodat si ii dau o anumita cota de combustibil pentru naveta si delegatii si aplic . art. 76 alin. 4 din Codul fiscal care statueaza: ca contravaloarea transportului la şi de la locul de muncă al salariatulu nu se impoziteaza . II inserez in CIM pe baza de act adit. faptul ca ii decontez naveta ca si alte componente ale veniturilor:
Sau inserez clauza de mobilitate ? In acest caz , este un alt regim fiscal? Sunt la inceput de drum in resursele umane si mi ar fi tare de folos ajutorul vostru! Va multumesc!
ce fel de infractiune constituie trecerea in inventarul societatii un bun care nu exista in societate? Acesta a fost dat in custodie si nerestituit de detinator fiind proces pe rol pentru obtinerea lui din nou de societate. Face obiectul unor fonduri nerambursabile si a fost trecut in inventar pt a da bine la raportare
Procedura de comunicare a procesului verbal de contraventie prin posta cu aviz este indeplinita daca eu nu m am dus la posta sa ridic plicul deoarece ma aflam in c0ncediu in afara localitatii și nu am putut verifica cutia postala?
Pentru un SRL fara angajati si administrator unic, pot incheia contract voluntariat pentru delegare atributii responsabil cu protectia datelor pentru a evita conflictul de interese? Serviciile prestate nu au caracter de regularitate, fiind unele perioade in care nu sunt clienti!
O Societate comerciala a incheiat in 2009 un contract de asistenta juridica de tip abonament cu un avocat. Acesta prevede ca in lipsa unei notificari prealabile de incetare a contractului cu cel putin 45 zile din partea clientului, acesta se prelungeste automat pentru o noua perioada de 3 ani.
Cum pot solicita renuntarea la contract atata vreme cat nu este prevazuta în contract posibilitatea de a denunta oricand contractul? Desi, am auzit ca reinnoirea fara acordul beneficiarului este ilegala. Avocatul cere in schimbu incetarii , onorariul pe 3 ani. Poate face asta?
Art. 28 alin. 2 Din Legea avocaturii, permite renuntarea la contract fara a plati decat cheltuielile efective pana la data incetarii. De asememenea preciz ca nu am platit facturile emise de cabinet, iar in contract se prevede ca: neplata onorariilor la temenul fixat, DAU DREPTUL AVOCATULUI sa procedeze la rezilierea de plin drept a contractului fara nicio alta formalitate sau procedura judiciara. Pactul comisoriu isi produce efecte de la data scadentei obligatiei de plata neexecutate. Pot sa invoc ac. clauza pentru a considera desfacut contractul?
O Societate comerciala a incheiat in 2009 un contract de asistenta juridica de tip abonament cu un avocat. Acesta prevede ca in lipsa unei notificari prealabile de incetare a contractului cu cel putin 45 zile din partea clientului, acesta se prelungeste automat pentru o noua perioada de 3 ani.
Cum pot solicita renuntarea la contract atata vreme cat nu este prevazuta în contract posibilitatea de a denunta oricand contractul? Desi, am auzit ca reinnoirea fara acordul beneficiarului este ilegala. Avocatul cere in schimbu incetarii , onorariul pe 3 ani. Poate face asta?
Art. 28 alin. 2 Din Legea avocaturii, permite renuntarea la contract fara a plati decat cheltuielile efective pana la data incetarii. De asememenea preciz ca nu am platit facturile emise de cabinet, iar in contract se prevede ca: neplata onorariilor la temenul fixat, DAU DREPTUL AVOCATULUI sa procedeze la rezilierea de plin drept a contractului fara nicio alta formalitate sau procedura judiciara. Pactul comisoriu isi produce efecte de la data scadentei obligatiei de plata neexecutate. Pot sa invoc ac. clauza pentru a considera desfacut contractul?
Societate pe actiuni achizitioneza un autoturism in leasing financiar. Poate ceda contractul de leasing unei alte societati cu titlu gratuit?