avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Activitate floriontehnic

Activitate floriontehnic

Buna ziua!
O persoana care are curs de cadru tehnic PSI, dar nu are firma, poate presta servicii PSI catre o microintreprindere?
Sub ce forma?
Multumesc!
Buna ziua!
La achizitionarea unui apartament, in momentul declararii lui la primarie se mai plateste impozit pe anul in curs, de catre cumparator, chiar daca la vanzare vanzatorul achita impozitul?
Multumesc!
buna ziua!
doresc sa cumpar 3 mc de scandura de la un vecin, care o are de cca 3 ani si nu mai are actele cu care a cumparat-o !
1. cum procedez?
2. care este cantitatea de material lemnos pe care o pot transporta fara aviz de lemn?
multumesc!
Buna ziua!
O persoana detine un permis de vanatoare eliberat in 2003 (cand permisele de acest tip se eliberau fara curs de arme si munitii), dar nu a practicat niciodata !
Mai este valabil? Poate persoana sa procure, detina si sa foloseasca arme de vanatoare, conform legii 295/2004?
Multumesc!
1.titlul il am de la primarie, dupa moartea vecinei, eu fiind singurul care a mai avut grija de ea, defuncta nemaiavand pe nimeni !!!!!
2. Imobilul sa-l intabulez pe numele ei.
3. dupa intabulare pe numele ei, pot sa deschid uzucapiunea?
4.dar pana la uzucapiune, dupa intabulare pe numele defunctei, pos sa fac inscrierea provizorie in cartea funciara a bunului?
BUNA ZIUA!
Sunt in posesia unui titlu de proprietate a unei vecine decedate de 11 ani. Ea are trei copii, doi dintre ei fiind decedati, de al treilea nu mai stie nimeni nimic si nici de urmasii celor decedati nu mai stie nimeni de peste 40 de ani. Eu am tinut terenul pe care -l poseda vecina mea decedata timp de 15 ani.
INTREBARE: eu pot intabula imobilul si apoi sa fac notificare la OCPI pentru inscrierea provizorie in cartea funciara a bunului in baza uzucapiunii?
Buna ziua!
In cazul in care un militar in rezerva isi depune documentele pentru obtinerea unei autorizatii pentru procurarea de arma letala, care este documentul pe care trebuie sa-i anexeze la dosar, conform art. 13, al. 2 din legea 295/2004, prin care sa dovedeasca calitatea de cadru militar in rezerva? trebuie sa mearga la CENTRUL MILITAR unde este arondat sa ceara si sa obtina un document sau este valabila si legitimatia de cadru militar in rezerva?
multumesc!
Buna ziua !
Conducatorii locurilor de munca, numiti prin decizie, trebuie sa aiba curs SSM de nivel mediu pentru a-si instrui lucratorii din subordine?
Multumesc !
Firma la care lucrez intentioneaza sa achizitioneze o schela metalica de fatada. Pentru montarea/demontarea ei este necesar ca lucratorii pe care angajatorul ii va numi prin decizie sa urmeze un curs de ,,schelar''? Daca da, indicati-mi si mie baza legala pentru ca vad pe net firme care certifica schelari contra unor sume frumusele. Poate o firma sa monteze /demonteze schele doar pe baza autorizarii SSM a lucratorilor(cu decizie, testare, adeverinta de examen)?
cine raspunde de montarea si demontarea unei schele?