avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Activitate Ionut.ion

Activitate Ionut.ion

Il afectează dacă nu locuiește cu cel/cea mic/a in România.
Printre condițiile de a primi indemnizația pentru CCC, cei doi ani de care vorbiți, se numără și aceea de a locui efectiv în țară pe perioada CCC
Răspuns la discuția Poprire salariu
Buna ziua,
Eu stiu ca se retine...

Dar, ca un sfat, anuntati si executorul ca persoana in cauza nu mai lucreaza acolo din data... sa nu va treziti cu intrebari de ce nu mai virati poprirea...
Buna ziua,
ART. 82 din Legea 196/2018
(1) Cheltuielile repartizate proporțional cu numărul de persoane reprezintă cheltuielile asociației
pentru asigurarea serviciilor de utilități publice de care beneficiază persoanele care locuiesc sau
desfășoară activități în mod curent în condominiu și care nu pot fi individualizate pe fiecare unitate
de proprietate individuală în parte pe baza unor dispozitive de măsurare/înregistrare, fie datorită
naturii și caracteristicilor anumitor servicii, fie din lipsa dispozitivelor de măsurare/înregistrare.
(2) Cheltuielile repartizate după numărul de persoane reprezintă cheltuielile asociației pentru:
apă rece, caldă și canalizare; combustibil pentru prepararea apei calde de consum; energia
electrică utilizată pentru funcționarea instalațiilor comune, inclusiv a ascensoarelor; colectarea
deșeurilor menajere, vidanjare.
(3) Modul de repartizare a cheltuielilor prevăzute la alin. (1) se stabilește printr-un regulament
aprobat de comitetul executiv al asociației de proprietari.
(4) Comitetul executiv stabilește cotele de participare pe persoană la cheltuielile aferente
persoanelor cu domiciliul în clădire.
(5) Dacă adunarea generală a asociației de proprietari hotărăște în acest sens, comitetul executiv
stabilește cotele de participare pe persoană la cheltuielile aferente persoanelor care locuiesc
temporar, minimum 15 zile pe lună, și stabilește perioada pentru care proprietarii, respectiv
chiriașii, au dreptul de a solicita, în scris, scutirea de la plata cheltuielilor pe persoană și care
trebuie să fie de cel puțin 15 zile pe lună, conform hotărârii adunării generale.

Vadeti Daca Adunarea generala a luat aceata hotarare.
Daca nu... sa fie sanatosi, le aratati legea ( le puteti spune ca pot cere o consultare juridica unde vor daca nu inteleg ce spune acolo) si ii puneti la plata.

Nu platesc...-executare silita pentru recuperare debite.
Sfatul meu este sa apelati la un avocat, poate aveti vreo cunostinta... care sa vada ce ati primit si sa va indrume ce sa faceti mai departe...

Stiu ca o sa va coste ceva consultatia, daca nu stiti pe cineva cu experienta in domeniu, dar va spun ca merita, o sa scapati de ceva dureri de cap.
Este vb. de furt?
Daca da... poate cadeti la o intelegere, daca nu au anuntat deja politia...
Daca au anuntat-o... o sa fiti cercetata penal pentru furt...

Abaterile disciplinate trebuiesc intai cercetate de o comisie interna, in care o sa fiti si dvs audiata... si la sfarsit aceasta comisie poate propune sanctionarea dvs., conform Codului muncii.

Aceasta sanctiune poate merge pana la desfacerea contractului de munca ( dar nu stiu daca se poate aplica si salariatelor insarcinate pentru ca un alt articol din Codul muncii spune ca aceste salariate pot fi concediate in doua conditii-reorganizare judiciara si faliment)

Acest articol pare a spune ca se poate concedia o salariata gravida pentru abatere disciplinara
[ link extern ] /

Ati acceptat deja 'oferta" dumnealor de incetare a contractului?
Art. 80^1- Durata instruirii lucrătorilor în domeniul securității și sănătății în muncă, pentru fiecare dintre cele 3 faze prevăzute la art. 77 și pentru instruirea periodică efectuată suplimentar celei programate prevăzută la art. 98, nu va fi mai mică de 1 oră și se stabilește prin programul de instruire-testare elaborat la nivelul întreprinderii și/sau unității potrivit prevederilor art. 15 alin. (1) pct. 8, datat și aprobat de către angajator.
V-am intrebat pentru a vedea daca aveti stagiul pentru a beneficia de Concediul pentru Crestere copil-CCC- cei 2 ani... si beneficiati de acesta.

Mai departe depinde de dvs., fie mergeti cu Scrisoarea medicala care atesta ca sunteti insarcinata, o depuneti ( apelati la ITM daca nu vor sa o primeasca) si continuati munca ( cu toate ca poate vor fi sicane...).
Fie acceptati si plecati din firma 'cu acordul partilor"-dar asa nu o sa beneficiati de somaj si Concediul maternal-cele 126 de zile...
De concediat nu va pot concedia daca ducea acea scrisoare medicala.
Acum pot incerca asta, argumentand ca nu i-ati anuntat...

Si, cum am mai spus, nu este moral si legal sa va ceara asta...
Firma are probleme financiare?
Puteti.
Le aduceti un act de la medic din care sa rezulte ca sunteti insarcinata si il depuneti la Resurse umane... si de acolo asteptati sicanele, sa incerce sa va faca viata mai grea- ca nu va pot concedia. Dvs. sa depuneti sesizare la ITM legat de aceste sicane...

Sau sa nu se intample nimic si sa va faceti treaba in continuare ca si pana acum... Ceea ce si ar trebui sa se intample, asa ar fi corect moral cat si legal, daca esti insarcinata nu inseamna ca nu mai poti munci...

Sau acceptati oferta* dumnealor si asta e...

Ce vechime aveti in munca?
Răspuns la discuția Caut sora crescută in orfelinat
Buna ziua,
Sfatul meu este sa contacatti un detectiv particular care sa va ajute.
Acestia, in general, sunt fosti politisti si au alta "deschidere" la autoritati...
Eu le as spune ca o sa merg sa fac constatarea la reprezentanta, daca ei nu sunt in stare sa vada despre ce este vb. si o sa ma intorc cu raspunsul reprezentantei.
In functie de ce spun cei de acolo le puteti cere daune/ sa rezolve problema pe banii lor, daca se constata ca este vina lor ca nu au schimbat piesa care trebuie, etc.