avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate bbking

Activitate bbking

buna ziua

as avea nevoie de ajutor in urmatoarea problema:

In 28 aprilie 2006 a fost publicata legea 95/2006 unde la articolul 257, alin 2 este specificat faptul ca sunt scutiti de plata contributiei CASS, cei care nu realizeaza venituri supuse impozitului (si aici prin interpretarea Ordinului Ministerului Muncii si Solidaritatii Sociale nr. 132/12.03.2002 si în conformitate cu prevederile Codului Fiscal intra si programatorii).

In 2007 apare Ordinul 617/2007, care aduce clarificarile necesare, adica nimeni nu este scutit de plata contributiei CASS.

BUN.

Inseamna ca pentru perioada iunie 2006-septembrie 2007, firma unde lucrez a retinut eronat contributia CASS.

Am depus cerere la firma pentru recuperarea sumei, dar nici un raspuns.

Ceea ce vreau sa fac este sa depun o plangere la tribunalul muncii pentru solutionarea problemei.

Ce ma intereseaza este:
- avocat trebuie sa caut inainte de a depune plangerea sau doar daca se ajunge la vreun proces?
- cum pot sa aflu care ar fi onorariul unui avocat in astfel de problema? (pentru a vedea daca se merita sa ma lupt pentru suma ce trebuie sa o recuperez)
- avocatul care ar trebui sa il caut, in ce domeniu juridica trebuie sa fie specializat?

Multumesc.

Note:
1. exista in firma in care lucrez un caz al unui fost coleg care a "ämenintat" firma cu tribunalul, si i-au fost restituite sumele.
2. exista firme care au pregatit dosare pentru toti angajatii "afectati" si au dispus restituirea sumelor retinute (firma urmanda sa-si recupereze banii de la stat)
3. exista firme care in acea perioada (unie 2006-septembrie 2007) nu au retinut CASS
buna ziua

as avea nevoie de ajutor in urmatoarea problema:

In 28 aprilie 2006 a fost publicata legea 95/2006 unde la articolul 257, alin 2 este specificat faptul ca sunt scutiti de plata contributiei CASS, cei care nu realizeaza venituri supuse impozitului (si aici prin interpretarea Ordinului Ministerului Muncii si Solidaritatii Sociale nr. 132/12.03.2002 si în conformitate cu prevederile Codului Fiscal intra si programatorii).

In 2007 apare Ordinul 617/2007, care aduce clarificarile necesare, adica nimeni nu este scutit de plata contributiei CASS.

BUN.

Inseamna ca pentru perioada iunie 2006-septembrie 2007, firma unde lucrez a retinut eronat contributia CASS.

Am depus cerere la firma pentru recuperarea sumei, dar nici un raspuns.

Ceea ce vreau sa fac este sa depun o plangere la tribunalul muncii pentru solutionarea problemei.

Ce ma intereseaza este:
- avocat trebuie sa caut inainte de a depune plangerea sau doar daca se ajunge la vreun proces?
- cum pot sa aflu care ar fi onorariul unui avocat in astfel de problema? (pentru a vedea daca se merita sa ma lupt pentru suma ce trebuie sa o recuperez)
- avocatul care ar trebui sa il caut, in ce domeniu juridica trebuie sa fie specializat?

Multumesc.

Note:
1. exista in firma in care lucrez un caz al unui fost coleg care a "ämenintat" firma cu tribunalul, si i-au fost restituite sumele.
2. exista firme care au pregatit dosare pentru toti angajatii "afectati" si au dispus restituirea sumelor retinute (firma urmanda sa-si recupereze banii de la stat)
3. exista firme care in acea perioada (unie 2006-septembrie 2007) nu au retinut CASS
nucu$ a scris:

Politia ce sa mai constate?Numai daca nu ati fi fost de acord, puteati refuza amiabilul si apela la o constatare a politiei.

multumesc.

deci daca am fost de acord cu amiabilul la asigurari....nu mai este nici o posibilitate de a ma intoarce la politie pentru a se dovedi clar de catre politie cine e vinovatul? pentru ca vinovat e celalalt, nu stiu de unde asigurarile au scos culpa comuna
povestea:
accident auto, o alta autovehicul a intrat in mine. am mers la firma de asigurari a celui vinovat. Asigurarile au zis ca e dauna comuna, fapt pentru care nu imi acopera decat 40% din daunele constatate. Am semnat ca sunt de acord si am plecat la service pentru reparatii.

problema mea: ce pot face ca sa recuperez suma ce va trebui sa o suport din propriul buzunar (restu de 60%)?
Mai pot merge la politie, sa fac declaratie, urmand ca politia sa declare vinovatul, etc etc? Sau trebuie sa ma adresez direct in jsutitie? Sau ce pot face?

Multumesc anticipat.
am primit urmatorul mesaj de la bcr:
"Stimată Doamnă/ Stimate Domn,

Dorim să vă informăm că BCR derulează în prezent o campanie de actualizare şi completare a informaţiilor cu privire la proprii clienţi. Această acţiune este în conformitate cu Regulamentul BNR 9/2008 privind cunoaşterea clientelei şi se realizează de către un angajat BCR pe baza actului de identitate numai în prezenţa dumneavoastră.

Vă invităm la oricare din unităţile BCR pentru a vă actualiza datele de identificare personale, până în data de 30 septembrie 2009. În caz contrar, începând cu această dată, accesul la conturile dumneavoastră va fi restricţionat până la prezentarea la una dintre unităţile BCR şi actualizarea datelor personale.
"

eu nu pot sa merg la banca din motive personale, dar folosesc contul prin internet banking. cu ce drept imi blocheaza contul? cum pot sa actionez impotriva lor?
multumesc
adriantot a scris:

Pai de ce nu ati spus asa de la inceput , d-le?
Avand in vedere ca vecinul ocupa acel uscator singur, in interes personal si lui i-ar trebui aprobarea majoritatii si a vecinilor direct afectati. Nu are aptrobare, ocupa ilegal spatiul. Faceti prin asociatie demersurile normale pentru a elibera spatiul. Luati decizia in comitet sa i se trimita o notificare prin care sa i se spuna sa predea pana la data de.... spatiul asociatiei. Dupa data fixata fortati usa si schimbati yalla. Apoi vedeti cu inchirierea. Conducerea asociatiei sa anunte ca se va inchiria acel uscator si cei interesati sa-si exprime dorinta in scris la asociatie pana la data de....
Are dreptul si vecinul dv sa inchirieze. Va intelegeti, faceti licitatie , etc.


excelent....lucrurile de mi sus cu notificarea..etc..sunt facute de asociatie.

acuma urmeaza inchirierea :) : daca respectivul vecin nu e de acord, se poate inchiria fara acordul lui personal? (dar cu acordul majoritoritatii membrilor asociatiei)
adriantot a scris:

Incercati sa-l lamuriti. Explicatii care ar fi avantajele lui. Daca celalti sunt deacord mai discutati si cu vecinii sa-l lamureasca . In ultima instanta poate merita sa-i si oferiti ceva , o suma de bani, un cadou, etc.

pai ..nici un avantaj :). momentan doar acel vecin foloseste uscatorul, in mod abuziv, bineinteles. Chiar daca si eu as putea intra in (prin spargerea usii) in acel uscator, nu ma ajuta cu nimic.
Incercam sa vad cum se poate inchiria acel uscator si speram sa nu fie nevoie de votul decisiv al respectivului vecin.
adriantot a scris:

Nu este nevoie de 100%.
Trebuie ca adunarea generala sa fi hotarat ca spatiile comune sa se inchirieze, nu neaparat acel spatiu, si aceasta hotarare se ia de cu votul majoritatii celor prezenti la adunarea generala statutara.
Trebuie apoi aprobare vecinilor direct afectati (obligatoriu). Daca acestia si-au dat acordul in adunarea generala e suficient, iar daca nu au participat li se poate solicita acordul separat.
Se discuta in comitet si se incheie un contract de inchiriere (pentru maxim 10 ani) sau concesionare (maxim 49 de ani), cu toate clauzele , drepturi si obligatii, conditii de utilizare, scopul inchirierii, conditii de incetare sau reziliere, etc. Se face in 2 exemplare(unul la chirias si unul la asociatie), se inregistreaza la asociatie si nu este nevoie de avizul sau interventia nimanui din afara asociatiei (cadastrist, avocat, finantist, notar, etc ).
Sumele incasate de asociatie nu se imp[oziteaza si se folosesc conform legii.


nu este nevoie de 100% -OK,
dar trebuie sa fie obligatoriu de acord vecinul afectat? ( e vorba doar de un vecin ce are perete comun cu uscatorul).

adica daca majoritatea e de acord, dar majoritatea nu-l cuprinde si pe acel vecin afectat?
apaidiu a scris:

Potrivit art.24 din lg. 230 (1)Adunarea generală poate adopta hotărâri, dacă majoritatea proprietarilor membri ai asociaţiei de proprietari (jumătate plus unu) sunt prezenţi personal sau prin reprezentant legal.
In aceste conditii decizia adunarii nu trebuie sa fie luata in proportie de 100%.
Implicarea avocatului desigur ca nu este obligatorie.
V-as recomanda insa acest lucru nu de alta dar daca nu cuprindeti toate clauzele necesare in acest contract .... s-ar putea sa aveti nevoie de el peste un an sau doi. .... Zic si eu din experienta ... Peste un an va trebui sa dati avocatului mai mult decat ati platit chiria. :)





cum ramne cu acordul "obligatoriu" al celor direct afectati, adica al vecinilor comuni cu acel spatiu? cum zice useru de mai sus (adriantot), cica vecinii direct afectati trebuie sa fie 100% de acord, altfel nimic nu se intampla. (ma refer doar la cazurile de inchiriere sau concesiune)
apaidiu a scris:

Potrivit art.24 din lg. 230 (1)Adunarea generală poate adopta hotărâri, dacă majoritatea proprietarilor membri ai asociaţiei de proprietari (jumătate plus unu) sunt prezenţi personal sau prin reprezentant legal.
In aceste conditii decizia adunarii nu trebuie sa fie luata in proportie de 100%.
Implicarea avocatului desigur ca nu este obligatorie.
V-as recomanda insa acest lucru nu de alta dar daca nu cuprindeti toate clauzele necesare in acest contract .... s-ar putea sa aveti nevoie de el peste un an sau doi. .... Zic si eu din experienta ... Peste un an va trebui sa dati avocatului mai mult decat ati platit chiria. :)

cum ramne cu acordul "obligatoriu" al celor direct afectati, adica al vecinilor comuni cu acel spatiu? cum zice useru de mai sus, cica vecinii direct afectati trebuie sa fie 100% de acord, altfel nimic nu se intampla