avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Activitate AndreiPro

Activitate AndreiPro

Avem deja pensiunea, doar ca legislatia prevede cumpararea produselor de la magazin. Nu vreau sa le dau oamenilor crenvusti, salam, oua de la supermarket. In zona nu exista producatori locali. Acitivitatea o desfasuram pe PFA CAEN 5520.

Multumesc.
Buna ziua,

Care sunt conditiile legale prin care pot oferi mancare cu produse din propria curte: gradina de legume(zarzavat, suc de rosii, salate etc.), livada(gemuri, nectar, compoturi etc.), vita de vie(must, vin, tuica), pasari (gaini, curcani, rate etc.) crescute la curte, peste prins de mine?

Răspuns la discuția CAEN Punct gastronomic local
cel descris aici: [ link extern ] /
Discuție Split impozit
Buna ziua,

Pentru un PFA cu 2 CAEN-uri:
- unul cu activitate(cazare) 12 luni, unul 6 luni(ski), cum se face plata impozitului pentru norma de venit?

Multumesc.
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti sub ce CAEN pot deschide un punct gastronomic local?

Multumesc.
Răspuns la discuția Angajare
O femeie divortata cu 4 copii in intretinere 2 minori si 2 majori (din care unul student caruia ii plateste camin, cursuri etc) de ce deducere beneficiaza? Din 1900 cu cat ramane in mana?
Discuție Noul cod fiscal
Aveti informatii despre modificarea in urmatoarea perioada(1-2 luni) a codului fiscal?
Răspuns la discuția Cazare cu alimentatie
in acest caz trebuie sa depun o noua declaratie 220? sau raman pe cea depusa cu CAEN 5520?
Răspuns la discuția Cazare cu alimentatie
in acest caz trebuie sa depun o noua declaratie 220? sau raman pe cea depusa cu CAEN 5520?
Buna ziua.

Detin o unitate de cazare clasificata de Ministerul Turismului. Codul CAEN sub care imi desfasor activitatea este 5520. Va rog sa-mi spuneti daca sub acest CAEN pot oferi masa celor cazati. Ce conditii sunt de indeplinit si ce avize sunt necesare?

Multumesc, Andrei