avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 482 soluții astăzi
Forum Activitate claudia7880

Activitate claudia7880

Discuție cerere anexa 1
Buna ziua,
ma puteti ajuta cu un model de cerere pentru Anexa 1 denumita extras dintr-o hotarare in materie de obligatii de intretinere care nu este supusa unei proceduri de recunoastere si incuviintare a executarii(exequatur).
Trebuie sa o trimit mai departe In Marea britanie si nu stiu ce este!
Mulțumesc frumos , o sa încerc sa i contactez la acest număr de telefon si email poate am succes.
Buna ziua,
Am o hotarire Judecatoreasca definitiva in urma divortului si s-a stabilit o pensie de intretinere pentru minor ,vreau sa o pun in executare in strainatate mai exact Marea Britanie pentru nerespectare, neplata pensiei .Am incercat sa i contactez dar m-au directionat catre Ministerul Justitiei care nu raspund ,pe rol am un proces de abandon de familie dar autoritatile se misca foarte greu, Ce altceva pot face?
Multumesc frumos, asa o sa fac o sa insist , cu Anglia am incercat deja la protectia copilului dar au zis ca trebuie sa introduc acte prin Ministerul justitiei , am cautat informatii si la ambasada dar deocamdata nimic , am vazut ca sint si alte mame in situatia mea si spun ca dureaza foarte mult aceasta procedura ! Ai dreptate dar nu poti dovedi, trist dar adevarat !
Am cerut Si prima fata , am asteptat 6 luni , nu a adus nimic , dar in Romania Nu are nimic pe numele lui ca sa il pot executa , in Anglia are propria firma .... doar pretinde ca Nu are bani . Nu stiu ce sa mai fac ... Nu plateste !
Buna ziua doamna avocat, multumesc pentru raspuns , da pot face dovada resedintei , o sa fac intampinare , multumesc frumos! Pensia Nu o plateste sustine ca Nu lucreaza de 6 luni Si Nu are venituri.
Buna ziua domnule avocat ,multumesc pentru raspuns,am formulat plingere pentru abandon deja dar el a venit si cere micsorare pensiei si vrea sa plateasca la minim pe economie din romania desi el este stabilit in strainatate.in tara nu are nimic pe numele lui nu pot face executare!