avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Activitate Gratz1000

Activitate Gratz1000

Discuție Munca
Am fisa de aptitudine cu Inapt, pt lucrul in tura de noapte, si evitarea iritantilor, ceata, praf respiratori fumul de tigara, etc Nu s-a luat nicio masura, Muncesc in aceleasi conditii- fum gros de tigara zilnic- si cu aceleasi ture (de noapte)
Răspuns la discuția Act aditional
Multumesc. Pot solicita copia contractului individual de munca? Pentru ca nu Il gasesc-sigur ca l-am primit la angajare.
As fi dorit sa stiu care este venitul meu, de la data de 1 ianuarie 2018, de aceea intreb de acest act aditional. Pot cere, acum, pe langa copia CIM si acest act aditional cu majorarea de la 1 ianuarie 2018?
Discuție Act aditional
La societatea la care sunt angajat , nu am primit spre a semna, pana azi 18 ianuarie 2018, niciun act aditional privind majorarea incepand cu 1 ianuarie 2018 de la 1.450 de lei lunar la 1.900 de lei lunar, iar legea spune ca aceste acte ar fi trebuit semnate de angajat (mentionez ca salariul meu era pana la sfarsitul anului 2017, 1460 lei brut) Citind legea, am inteles ca doar termenul in care aceste acte trebuie inregistrate in REVISAL, s-a prelungit, pana la data de 31 martie 2018. De asemenea, nu am primit nici „fluturasii,„ in aceasta luna, pentru salariul primit ca munca efectuata in luna decebrie. Este legal ca muncesc in continuare fara a avea acest act aditonal?
Lucrez si noaptea, am prezentat adeverinta de la medicul de familie, cu 8 luni in urma,pentru a schimba locul de munca, acest lucru nu s-a intamplat. La acest moment exista loc disponibil pentru a fi transferata unde nu se lucreaza noaptea, dar pe motiv "deficit de personal" la deparatmentul unde lucrez, mi se spune ca nu poate cere schimbarea pe un alt post. Nu am fost la niciun consult sau evaluare a starii de sanatate la medicul de intreprindere, in ultimii doi ani, si nu ni s-a dat niciodata copie fisa de aptitudini, ce pot face?