Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Schimbare loc munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Schimbare loc munca

Lucrez si noaptea, am prezentat adeverinta de la medicul de familie, cu 8 luni in urma,pentru a schimba locul de munca, acest lucru nu s-a intamplat. La acest moment exista loc disponibil pentru a fi transferata unde nu se lucreaza noaptea, dar pe motiv "deficit de personal" la deparatmentul unde lucrez, mi se spune ca nu poate cere schimbarea pe un alt post. Nu am fost la niciun consult sau evaluare a starii de sanatate la medicul de intreprindere, in ultimii doi ani, si nu ni s-a dat niciodata copie fisa de aptitudini, ce pot face?
Gratz1000, utilizator
Mergeti la medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale pentru o examinare medicala la cerere. Examinarea medicala periodica este obligatoriu a se efectua anual conform programarii facute de angajator impreuna cu medicul specialist de medicina muncii.
Prezentati recomandarea medicala primita de la medicul de familie.
In urma examinarii medicale solicitati de al medicul de familie sa va dea expl. lucratorului de fisa de aptitudine.
Daca starea dvs. de sanatate confirma necesitatea de a lucra fara tura de noapte, medicul va scrie pe fisa "apt conditionat" pentru postul ... si conditia mentionata va fi "evitarea lucrului in tura de noapte". Aceasta recomandare medicala trebuie avuta in vedere de catre angajator - ramaneti la acelasi loc de munca, fara tura de noapte sau vi se schimba locul de munca. Daca nu exista posibilitate de schimbare loc de munca si nici de evitare lucru in schimbul de noapte, angajatorul va poate trimite in somaj.
Daca nu se respecta cele mentionate anterior, puteti sesiza ITM, in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Este interesant de stiut cum a putut constata medicul de familie ca nu puteti lucra in schimbul de noapte atata timp cat nu a avut la dispozitie materialul intocmit de angajator referitor la riscurile profesionale identificate si evaluate.
Este bine sa studiati HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare (gasiti pe internet) pentru documentarea dvs.