Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional

La societatea la care sunt angajat , nu am primit spre a semna, pana azi 18 ianuarie 2018, niciun act aditional privind majorarea incepand cu 1 ianuarie 2018 de la 1.450 de lei lunar la 1.900 de lei lunar, iar legea spune ca aceste acte ar fi trebuit semnate de angajat (mentionez ca salariul meu era pana la sfarsitul anului 2017, 1460 lei brut) Citind legea, am inteles ca doar termenul in care aceste acte trebuie inregistrate in REVISAL, s-a prelungit, pana la data de 31 martie 2018. De asemenea, nu am primit nici „fluturasii,„ in aceasta luna, pentru salariul primit ca munca efectuata in luna decebrie. Este legal ca muncesc in continuare fara a avea acest act aditonal?
Gratz1000, utilizator
Desfasurarea activitatii Dvs este legala. Va veni si aditionalul. Se misca lucrurile putin mai greu. inceput de an.. una...alta...
Legea prevede ca incheierea actului aditional se face anterior modificarii , nu si comunicarea acestuia.

Potrivit art.7 alin.3 din HG 905/2017 , la solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligaţi să îi elibereze acestuia copii ale documentelor existente în dosarul personal, în termen de 15 zile lucrătoare de la data solicitării.

In acest caz, puteti depune la angajator o astfel de solicitare.
Multumesc. Pot solicita copia contractului individual de munca? Pentru ca nu Il gasesc-sigur ca l-am primit la angajare.
As fi dorit sa stiu care este venitul meu, de la data de 1 ianuarie 2018, de aceea intreb de acest act aditional. Pot cere, acum, pe langa copia CIM si acest act aditional cu majorarea de la 1 ianuarie 2018?
Gratz1000, utilizator
Puteti solicita orice copie de pe documentele existente la dosarul dvs de personal.