avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1674 soluții astăzi
Forum Activitate ipm75

Activitate ipm75


Atata amabilitate pentru un jaf la drumul mare.
In primul rand, la fel cum vi s-a raspuns de catre alti utilizatori, se vede din avion ca pretul este gresit si ati incercat sa profitati de pe urma acestuia. Dumneavoastra in locul furnizorului, nu ati fi facut la fel, sa anulati comanda?
Situatia de fata este creata de precedentul cu BlackFriday. Toti samsarii care au prins electronice la preturi derizorii le-au comandat si vandut ulterior pe OLX(evaziune fiscala). Stau sau nu asa lucrurile?

Cam ce paguba ati fi adus resellerului? Dupa cum stiti, ca vad ca sunteti foarte informat pe partea de marketplace doar 5% maxim sunt firme mari, restul sunt firme nou infiintate, care sunt la limita subzistentei si incearca sa se mareasca si sa gaseasca plaja de clienti. Acum pe buna dreptate, daca pretul ar fi fost de 2500 minim, 25 de lei ar fi fost comisionul eMag, minim, pe care l-ar fi luat in urma vanzarii. Uitati-va pe site la ei sa vedeti cat costa de fapt centrala, la reseller.

Si doi, eMag, doar listeaza si nu raspunde de preturile afisate ,,la raft”. El raspunde de preturile produselor care au ,,vandut de eMag”.

Sunteti doar pus pe cearta si vi se pare ca aveti doar drepturi. Ramaneti cu frustrarea, care va duce la alte conflicte cu alte firme. Nu are rost sa pretindeti corectitudine, cand ndvs insiva nu sunteti corect! Sincer acum, va puneati centrala in fiecare camera din casa, si culmea toate la fel(tiraj fortat, nr kw, pe gaz). Stim cu totii, foarte bine ca ptr fiecare casa/apartament se potriveste altceva.

In concluzie: lasati si eMag-ul si resellerul in plata domnului si munciti cinstit, ca de clienti care nu sunt fideli(in general cei care cauta cel mai ieftin nu sunt fideli nimanui) ne-am saturat, pe langa asta ne mananca si fiscul, ca platim mai mult de 40% din ce castigam la stat.


P.S: Daca erai putin destept ai fi putut spune ca ai gasit huse de telefon la pretul asta si ar fi fost mai credibil. Nu te-ar mai fi intepat toata lumea pe aici. Prea putin conteaza ce ai vrut tu sa cumperi, dar ti-ai demascat intentiile.
Stii de ce iti spun lucrurile astea? Lucrez in comerțul clasic si on-line de 11ani, din postura de propietar de magazine on-line si la inceput nu stiam nimic despre asta si nici despre cat de neslefuiti pot fi unii clienti, ce-i drept vreo 5% din zeciile de mii de clienti pe care i-am avut si ii am in continuare, pe mare parte din ei. Am intalnit atatia care doar isi doreau sa isi bata joc de munca mea si a echipei mele, incat am constatat ca statul nu ne ofera nicio protectia impotriva celor ca voi. Returul in 14 zile/30/90, banii inapoi fara niciun argument, adica te folosesti de produsul meu si dupa il dai inapoi ca asa ai tu chef. Nu e normal, ar trebui motive intemeiate. Dar asta e, se stie cu cine votati.

Si stai linistit, data viitoare pastreaza-ti ultimii bani pana la salariu pe card. Daca era sa cumperi 7 centrale pe 2500 lei, sigur faceai 10 imprumuturi la banca. Ti se vor inapoia banii, tu ai platit cu cardul sa fi sigur pe treaba.

Ai idee cat costa curierul pentru 7 centrale termice? Ca si greutate, munca depusa de curieri sa ti le aduca la usa? Mai mult decat 25/lei/buc de centrala termica.
Nu ai facut o eroare. Ai facut cu buna stiinta! Eu in locul tau i-as plati toate cheltuielile de judecata.. daca el nu s-a bucurat de un bun, sa nu te bucuri nici tu de banii aia.
Dupa asta, nu m-as mai arata in fata lui niciodata. Nu meriti sa iti fie prieten! A mers pe incredere tu l-ai inselat, acum va avea pata toata viata din cauza ta. Printeaza conv de aici si du-te la politie si roaga-te de ei sa iti faca dosar!
Tot la tine te gandesti in final! : ,,e posibil sa fiu si eu judecat?” asta meriti sa fii numai tu judecat! Vai, s-a oparit, saracul vreau sa il ajut, da sa nu ma bag eu cumva in cacao, desi eu mi-am bagat prietenul in el! Vezi ca esti lipsit de responsabilitate?

La ce caracter ai, probabil nici de avocat nu ai bani! Crezi ca toata viata merge asa pe inselatorii si chestii ilicite? Sa mai faci asta si prietenului tau! Imi inchipui ce caracter urat poti sa ai!

Si acum sa iti raspund la obiect:
Politia va efectua cercetari in baza dovezilor pe care le au si a declaratiei pe care o da prietenul tau. Normal ar fi sa te faca cu ou si cu otet, dar probabil daca vei fi chemat pe cale administrativa la audieri, vei spune ca nu stii nimic, ca una e verbal, alta e prin citatie.Ala e momentul cand o incurcati amandoi!

Nu o sa te schimbi!

Andy12345 a scris:

Ma gândesc la amândoi... Prin faptul ca am făcut o greșeală și l-am indus în eroare, și din cauza mea sa ales cu dosar penal, și sper din suflet sa se rezolve cumva în bine în asa fel încât sa nu aibă cazierul pătat. Chiar nu știu ce sa fac de aici...e posibil sa fii și eu judecat?

In situatia data exista sanse destul de mari ca minorul sa ramana la dvs si sa existe un program de vizitare cat si pensie alimentara din partea tatalui. Se va face o expertiza atat la domiciliul dumneavoastra cat si al sotului pentru stabilirea custodiei. In orice caz, daca spuneti ca aveti loc de munca stabil, o situatie materiala buna, cat si un mediu de ingrijire al copilului optim, sansele ca acesta sa ramana la tata sunt foarte mici. Copilul nu va fi audiat de catre instanta datorita varstei prea mici. Instanta va tine cont de faptul ca acesta, la varsta asta are nevoie foarte mult de mama. Luati in calcul ca dupa pronuntarea divortului se va face cel mai probabil partajul. Acolo exista adevaratele probleme, taxe de timbru etc. Nu va pot sa un pret estimativ, pentru ca fiecare este un caz particular. Luati legatura cu mai multi avocati pe dreptul familiei si tineti cont si de partaj daca doriti sa il faceti.


ynocentta a scris:


Aspectul ca dv am precizat ca nu ii las numerele de inmatriculare. nu are cum sa fie cunoscut de catre autoritati care nu detine cerere din partea dv pentru retinere numere preferentiale
Notificati cumparatorul sa finalizeze procedura de inmatriculare respectiv sa va restituie numerele de inmatriculare

Multumesc ptr raspuns, am mentionat ca am platit taxa ptr retinere la CEC.

Am vandut o masina cumparata de mine de noua pe un PFA, care acum a ajuns la o pers fizica. Contractul s-a semnat la sf lui mai2018, si i-am precizat ca nu ii las numerele de inmatriculare. M am ocupat de fiscal, am mentionat pe spatele talonului ca s-a instrainat catre etc, problema este alta, masina si acum circula cu numerele mele preferentiale, pe care sincer nu le mai voiam, am un leasing de 5 ani si nu vreau sa platesc anual 30 lei ca sigur le voi gasi cand scot masina de pe numerele de B, dar fiind in lipsa de timp si avand nevoie de avans pentru cea noua am acceptat sa scad 200€ la ea ptr niste amortizoare care nici dupa 3 luni nu au fost schimbate, drept urmare am vrut sa mai scoata niste bani din buzunar ptr RAR vignieta RCA. Ce pot face astfel incat sa circule pe numerele ei. Mentionez ca am fost de buna credinta si nu imi place sa isi bata cineva joc de munca mea!
Discuție Vanzare masina
Vreau sa vand o masina catre o persoana fizica si vreau sa pastrez numerele de inmatriculare. Care este procedura ca individul sa poata pleca acasa in aceeasi zi in care s-au virat banii in cont, cu masina?
Perioada asta este destul de aglomerata. Ilegal sa pui pe altul sa iti scrie licenta, nu este din moment ce se pot constitui legal astfel de firme avand aferent cod CAEN. Ce scrie pe factura? Nu cumva scrie contravaloare servicii lucrare de licenta?
Unii ar trebui sa mai lucreze putin la limba romana ca o pocesc rau, atat utilizatorul, cat si cel care a deschis topicul. Si nu, nu sunt greseli ,,doar pentru ca am scris repede”. ;) bafta in viata tuturor sau ,,la toti”.
Detin o masina pe PFA, pe care urmeaza sa o vand la dealer si sa pastrez numerele.
Masina noua, va avea numere pe Bucuresti, preferentiale de Leasing, pe 5 ani.
Dupa acesti 5 ani, pot sa inmatriculez masina noua, cu numerele pastrate? Mentionez ca va fi pe alt judet.
Nu vreau sub nicio forma sa cedez numerele actuale.
Te-au prins o data beat, ai mai fost o data beat cand stateai pe oprire/stationare interzisa. Si eu sunt putin mai mare ca tine, dar am responsabilitate. Tu vad ca ai continuat cu bautura in mod inconstient. Sincer eu nu te-as lasa sa scapi cu suspendare sau amenda. O sa ti se aplice legea concursului de infractiuni si poate te lasi de bautura. Ti-as anula permisul fara drept de redobandire. Capul face capul trage. Nu am absolut nimic cu tine, dar cand eu care am licenta de pilot profesionist vad zilnic in trafic iresponsabilitatea participantiilor la trafic, imi vine sa imi bag undeva timpul pierdut cu pasiunea mea, masinile. Fii responsabil si angajeaza-ti un avocat. Problema e ca tu daca scapi, faci acelasi lucru.
Răspuns la discuția Propietate
Pe numele cui se afla apartamentul?
Faceti contract de V-C pe numele fratelui. Este modul in care nu poate fi atacat actul de catre ceilalti.