avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Activitate timy2303

Activitate timy2303

Buna ziua,
O gravida minora de 16 ani, care va naste in noiembrie 2023, ce drepturi are? Nou nascutul va primi alocatia de aprox 600 lei pana la varsta de 2 ani?
Daca mama a frecventat scoala pana in iunie 2023, are dreptul la indemnizatie de crestere a copilului la fel ca si salariatele?
Buna ziua! Cat este de legal/ilegal ca intr-o cresa sa se monteze camere video, fara acordul personalului angajat (educatoare, ingrijitoare, personal curatenie)-in conditiile GDPR?
Cu atat mai mult, cum se poate ca o persoana din conducerea unitatii sa divulge parola de acces unor terte persoane, de ex parinti? Parintii respectivi pot transmite si mai departe parola, astfel ajungand ca inregistrarile cu personalul, dar mai ales copiii sa ajunga pe mana a cine stie ce persoane?
Multumesc!
Lucrez la facturare. Din cauza volumului mare de hartii pe care trebuie sa le semnez zilnic, m-am gandit la o stampila cu semnatura olografa. E legal acest lucru? Poate cineva sa se lege (fisc sau orice alt organ de control) ori sa amendeze firma?
Răspuns la discuția dreptul la indemnizatie
Da, le indeplinea, dar nu avea cine sa il inlocuiasca la locul de munca.
Răspuns la discuția dreptul la indemnizatie
Sotul nu va beneficia de "luna tatalui", a renuntat la acest drept, Nici in acest caz nu voi primi stimulent pe luna respectiva? Multumesc!
Pana in data de 14 ianuarie 2018 am fost in concediu de cresterea copilului. DIn 15.ian.2018 mi-am reluat activitatea. Sotul nu a beneficiat de luna tatalui. De la ce data am dreptul la stimulentul de insertie? Copilul implineste 2 ani in 23 martie 2018.
Cei de la Agentia Judeteana pt plati si inspectie sociala mi-au zis ca pentru perioada 15 ian.-15 feb. nu am dreptul la stimulent, deoarece asta ar fi luna tatalui - chiar daca sotul nu a beneficiat de acest drept (din motive personale). este adevarat? Multumesc!