Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... dreptul la indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

dreptul la indemnizatie

Pana in data de 14 ianuarie 2018 am fost in concediu de cresterea copilului. DIn 15.ian.2018 mi-am reluat activitatea. Sotul nu a beneficiat de luna tatalui. De la ce data am dreptul la stimulentul de insertie? Copilul implineste 2 ani in 23 martie 2018.
Cei de la Agentia Judeteana pt plati si inspectie sociala mi-au zis ca pentru perioada 15 ian.-15 feb. nu am dreptul la stimulent, deoarece asta ar fi luna tatalui - chiar daca sotul nu a beneficiat de acest drept (din motive personale). este adevarat? Multumesc!
Este adevărat ceea ce spun cei de la AJPIS numai dacă tatăl copilului îndeplinește condițiile pentru a beneficia de concediu și indemnizatia pentru cresterea copilului.
Sotul nu va beneficia de "luna tatalui", a renuntat la acest drept, Nici in acest caz nu voi primi stimulent pe luna respectiva? Multumesc!
Sotul indeplinea conditiile pentru a primi indemnziatia pentru CCC?
Da, le indeplinea, dar nu avea cine sa il inlocuiasca la locul de munca.
In acest caz, pentru o luna nu veti primi stimulent de insertie.