avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 161 soluții astăzi
Forum Activitate Frantzy16

Activitate Frantzy16

Discuție Export UE freon
Ma poate ajuta cineva cu legislatia in vigoare privind exportul de Freon (r404,r406) catre o tara membra UE (Hu)?
Precizez ca acesta este cumparat de firma din Romania si se doreste a se trimite in Ungaria la firma ‘mama’.
Este posibil ca un PFA sa fie presedintele unei asociatii de proprietari?
Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva cu informatii referitoare la ce conditii legale trebuie sa indeplineasca o societate cu sediul in Ungaria care urmeaza sa efectueze (in baza uni contract de prestari servicii) in Romania servicii de curatenie timp de 12 h , 1 zi pe saptamana?
Trebuie sa aiba NIF? Trebuie sa declare persoanele ce intra in tara sa efectueze serviciile?
Răspuns la discuția Delegare sau Detasare
si se suspenda contractul de munca al persoanelor pt 1 zi?
Buna ziua,
In cazul in care Firma A din Romania a incheiat un contract de prestari servicii cu firma B din Ungaria prin care aceasta trimite oameni saptamanal, 1 zi pe saptamana -12h, pt servicii de curatenie in cadrul fabricii A, cum se incadreaza personalul trimis de acestia ca delegati sau detasati? Multumesc anticipat!
Discuție Recuperare TVA
Buna ziua,
In cazul in care o firma neplatitoare de TVA ne-a emis facturi cu TVA, facturi ce au fost platite de societatea noastra, exista posibilitatea recuperarii acestui TVA?
Buna ziua,
In situatia in care contractul de Retim e facut pe o persoana care a decedata acum aproximativ 1 an, iar contractul e Pentru 2 persoane, una dintre ele fiind cea decedata, iar in tot acest timp a fost platita factura pentru 2 persoane chit ca una este decedata, exista vre-o posibilitate de a recupera banii platiti in plus?
Mentionez ca am tot umblat sa schimb contractul pe numele meu la momentul decesului din familie dar m-au tot amanat si de atunci a trecut aproximativ un an....
Imi puteti spune ce se poate face in acest caz?
Multumesc anticipat
Buna ziua, din cate am inteles Guvernul a abrobat prin OUG masurile propuse de MFP prvind amnistia fiscala in 07.05.2020, cautand in Monitorul Oficial nu gasesc aceasta OUG. Ma poate lamuri cineva din ce cauza?
Buna ziua, as avea o intrebare, in cadrul unui contract de franciza pe durata determinata, este posibila includerea unei clauze de penalizare (o suma de bani spre exemplu) pt francizat in cazul in care acesta doreste denuntarea contractului mai inainte de implinirea termenului?
Buna ziua,
As avea si eu o nelamurire, in situatia in care se acorda unui anagajat zile libere platite conform art.122(3) Codul Muncii, se poate incheia cu angajatul un act aditional/angajament prin care acesta sa se oblige ca in cazul in care i se incheie CIM la initiativa lui sa restituie suma nedatorata incasata?
Intreb acest lucru intrucat stiu ca nu putem retine noi aceasta suma de bani decat in baza unei hot. judecatoresti.