Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Societate cu sediul in Ungaria care presteaza ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Societate cu sediul in Ungaria care presteaza servicii de curatenie in Romania

Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva cu informatii referitoare la ce conditii legale trebuie sa indeplineasca o societate cu sediul in Ungaria care urmeaza sa efectueze (in baza uni contract de prestari servicii) in Romania servicii de curatenie timp de 12 h , 1 zi pe saptamana?
Trebuie sa aiba NIF? Trebuie sa declare persoanele ce intra in tara sa efectueze serviciile?
george-neagu, moderator
In primul rand la societati nu vorbim de NIF, ci de CIF. Apoi, daca serviciile de curatenie au loc in legatura cu un imobil, atunci din perspectiva TVA locul prestarii este in Romania, societatea din Ungaria putand desemna pe beneficiarul din Romania, persoana impozabila presupun, sa plateasca TVA in paza art. 307 alin. 6 sau sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania,
Firma din Romania trebuie sa solicite certificat de rezidenta fiscala firmei din Ungaria in vederea aplicarii Conventiei pentru evitarea dublei impuneri.
Dat fiind caracterul relativ ocazional al prestatiei de servicii, nu stiu sa existe obligatia declararii persoanelor fizice din p.d.v. fiscal. Asadar, salariatii unguri nu trebuie sa se inregistreze cu NIF in Romania.
Alexandru Palaghia, Contabil