avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate cristian.ion.92

Activitate cristian.ion.92

Cu un angajat din cadrul firmei respective.
Buna ziua,
Sunt in urmatoarea situatie.
Lucrez in cadrul unui supermarket,si de mult timp am picat de comun acord cu un furnizor de produse,sa ma ocup de mercantizarea acestora,insa fara nici un document legal.Am stabilit o suma de bani lunara pe care sa o primesc.
Problema este ca acesta evita sub diferite motive sa ma plateasca.
Singurele dovezi pe care le am sunt pozele pe care i le-am trimis cu produsele,mesajele din telefon.
Cum credeti ca as putea recupera banii promisi neavand o forma incheiata intre mine si el?
Multumesc!
Buna seara.Va rog frumos,am nevoie de o lamurire pentru urmatoarea problema.
In luna ianuarie 2024 am avut 3 zile concediu medical cod indemnizatie 01.
La actualul angajator am inceput cu data de 19.10.2023.
I-am adus adeverinta stagiu cotizare cas de la fostul angajator din care reiese ca am stagiu in perioada ianuarie-mai 2023.
Nu era normal sa imi plateasca concediul medical,tinand cont ca prin insumarea perioadelor se atinge acea perioada de minim 6 luni de stagiu cotizare cas?
Multumesc!
Buna ziua.Am achitat integral un credit in urma unei executari silite.Insa nu sa trimis adresa de sistare a popririi de pe contul de salariu.
Am sunat la executor si personalul de acolo mi-a comunicat faptul ca va trimite adresa catre banca abia dupa ce va veni executorul din concediu odihna.Este normal sa astept dupa executor pana vine acesta din concediu?
Tot atunci au zis ca imi vor returna si sumele oprite in excedent.
Chitanta ia dat-o administratorul pe numele dumnealui.Oricum banii i-am dat pentru ca nu reuseam deloc sa ma inteleg asupra acestui aspect.Cu toate ca i-am spus si eu ca nu este obligatia mea de plata.
Buna ziua.Eu am inchiriat o garsoniera cu contract de inchiriere.A avut loc revizia de gaze,iar proprietarul mi-a pus la plata aceasta suma invocand faptul ca eu locuiesc acolo,si tot eu trebuie sa platesc.
In contractul de inchiriere nu gasesc specificat acest lucru.Va rog sa imi spuneti va rog cine trebuie sa suporte mai exact aceasta cheltuiala.
Buna ziua.O persoana de 56 ani care iese la pensie limita varsta cu reducere datorita grupei,trebuie sa anunte angajatorul,sau isi poate continua activitatea in baza aceluiasi cim?
Multumesc!
Buna ziua.Am nevoie de cateva lamuriri pt urmatoarea situatie.
Eu am carte de identitate provizorie deoarece nu am o locuinta si nici o persoana care sa ma ia in spatiu.Am fost la evidenta populatiei sa imi fac alt buletin provizoriu deoarece acesta a expirat.In cerere am scris adresa unde stau real,iar dna de acolo a zis ca trebuie sa ma verifice politia.Am zis ok.Dupa cateva zile ma suna si imi zice ca pe noul buletin nu imi va putea trece nici o adresa ,decat orasul unde locuiesc.Ce pot face in aceasta situatie?dc nu se mai trece nici o adresa de anul acesta?.ce va zice angajatorul ca nu am o adresa pe buletin...
Buna ziua.Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine cu o problema. Am primit pe contul de salariu o poprire .
Retinerea din salariu se va face de acum,sau peste 3 luni?
Nu sunt lamurit cu aceasta problema.
Buna seara.o persoana de sex feminin in varsta de 55 ani,cu o vechime de 24 ani de munca,dar avand 13 ani de gr.2 si 5 ani de gr.1 poate iesii la pensie pe limita de varsta?