avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Activitate V@LENTINA

Activitate V@LENTINA

Răspuns la discuția sinteze admitere barou
Multumesc Alex!
Răspuns la discuția sinteze admitere barou
Buna,
V-as fi recunoscatoare daca mi-ar trimite si mie cineva aceste sinteze la mail tytyvaly@yahoo.it.
Va multumesc!
Si impartasesc ideea potrivit careia pentru a invata eficient de baza sunt tot marile tratate, DAR sintezele sunt mai mult decat necesare fiindca sunt SINTEZE. #-o#-o
Multumesc inca odata
Am avut o disputa legata de terminologie in domeniul succesiunilor.Pe de o parte se sustine faptul ca dobandesti calitatea de mostenitor doar in momentul acceptarii succesiunii. Pana in acel moment vorbim de un succesor, o persoana cu vocatie succesorala, un potential mostenitor. De fapt, speta in sine se referea la posibilitatea obligarii printr-o sentinta judecatoreasca a unei persoane ce nu si-a exprimat dreptul de optiune succesorala la plata unei datorii a defunctului. Daca e corect sau nu. E stiut faptul ca cel ce renunta e considerat ca nu a fost niciodata mostenitor. Si atunci e corect sa introduci in cauza si sa ceri obligarea unei persoane (fiul defunctului) la plata datoriei (iar instanta sa-ti admita) atata vreme cat acesta nu si-a exprimat dreptul de optiune succesorala? Cealalta persoana din disputa amintita sustinea faptul ca o persoana este considerata mostenitor si poate fi introdusa in cauza si obligata la plata prin simpla ei postura de fiul al defunctului, mostenitor legal. Si daca ulterior pronuntarii sentintei, renunta la succesiune?
Ce pareri aveti?
Eu personal as fi interesata de nivelul salarial al unui consilier intr-o companie mai mica... :-/
intr-adevar, m-ar interesa in principal salariul la o companie mai mica, si deja am primit raspuns, multumesc
Poate cineva sa imi spuna care este salariul unui consilier juridic, fie el si stagiar - nu ma intereseaza minimul legal ci cat se castiga in practica (la orice tip de angajator: bugetar sau privat). Va solicit aceasta informatie in vederea schimbarii - sau incercarea de a schimba locul de munca.:-/
Va multumesc
multumesc, cred ca am priceput ce am de facut.
inca ceva: care este procedura prin care se face marirea capitalului social prin aportul in natura (in cazul in care societatea are doi asociati, iar bunul apartine unuia dintre ei)?
Multumesc pentru promptitudine. Sper ca e o informatie sigura...
Buna dimineata,

marire capital social SRL as unic cu aport in natura apartinand tert. Aceasta este ipoteza. Ma poate ajuta cineva cu detalii despre procedura? Va multumesc!
Nu mi se pare corect ca tatal sa primesca indemnizatia in conditiile in care mama nu munceste. Indemnizatie pentru cresterea copilului = stam acasa amandoi?
Nu voiam sa fie asta raspunsul ca nu prea mi se pare corect, dar asta e. legea e lege. Va multumesc inca o data