Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale marire capital social SRL as unic cu aport in natura ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

marire capital social SRL as unic cu aport in natura aprtinand tert

Buna dimineata,

marire capital social SRL as unic cu aport in natura apartinand tert. Aceasta este ipoteza. Ma poate ajuta cineva cu detalii despre procedura? Va multumesc!
Nu este posibil. Mai intai trebuie trecut bunul cu care se aporteaza in patrimoniul asociatului, apoi acesta poate introduce bunul in societate ca aport la capitalul social.
Multumesc pentru promptitudine. Sper ca e o informatie sigura...
Este posibil numai daca tertul va deveni asociat. Daca SRL-ul va ramane cu asociat unic, asa cum a spus si crinel, bunul aportat trebuie sa fie proprietatea asociatului.
E o informatie foarte sigura: aportul tot timpul este personal, bunul aportat trebuie sa apartina asociatului care aporteaza. Prin urmare, ori se face inca un transfer anterior catre asociatul care vrea sa aporteze, ori devine asociat si tertul. Altfel nu se poate.
multumesc, cred ca am priceput ce am de facut.
inca ceva: care este procedura prin care se face marirea capitalului social prin aportul in natura (in cazul in care societatea are doi asociati, iar bunul apartine unuia dintre ei)?