avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate cristian p

Activitate cristian p

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca mi s-a furat permisul de conducere pentru a obtine altul trebuie repetate analizale ? Sau este mai bine sa-l declar pierdut ?
Multumesc.
Discuție Foaia matricola
Foaia matricola din perioada facultatii ( ex. Politehnica - anul absolvirii 1993) este obligatorie pentru angajarea pe postul de inginer? Multumesc.
Casa ( proprietar persoana fizica ) folosita in scopuri economoce cu contract de comodat in care persoana fizica se obliga sa plateasca cheltuielile casei ( curent, apa ) iar persoana juridica se obliga sa plateasca cheltuielile de reparatii . Cum se plateste impozitul ? Multumesc.
As dori sa stiu pentru PFA cu norma fixa de venit care este contributia minima care trebuie platita la pensii. Ce trebuie trecut la venit baza de calcul in declaratia 600 si de unde pot sa descarc aceasta declaratie ?Totodata va rog sa-mi spuneti ce trebuie facut pentru a nu plati impozitul majorat pe apartament. Multumesc.
Răspuns la discuția Sechestrare bunuri
Da, doreste chirie incapand de nu stiu cand pentru ca nu am primit nici o notificare iar in contractul de comodat nu este nici o conditie de reziliere. Persoana in cauza l-a intocmit. Deci, eu nu mai am acces la bunurile societatii iar azi am pierdut un posibil client.
Am sistat activitatea societatii datorita pierderilor. Am avut un contract de comodat asupra spatiului cu proprietarul, persoana fizica, pe o perioada de cinci ani din care nu a trecut nici macar unul. Desi au trecut mai bine de doua luni de cand nu este activitate acolo ( productie ) inca nu am reusit sa vand toate utilajele. Astazi, mergand cu un posibil client la sediul firmei am avut neplacuta surpriza sa constat ca proprietarul a schimbat yala si un urma convorbirii telefonice sa aflu ca doreste chirie pe spatiu si ca a anulat contractul de comodat. Este posibil asa ceva tinand cont de faptul ca societatea sau eu personal nu am fost instiintati de acest lucru ?
Răspuns la discuția Dreptul la indemnizatia de somaj
Multumesc.Imi puteti spune si ce documente sunt necesare pentru somaj ?
De 7 luni de zile lucrez in cadrul unei societati comerciale care este la zi cu plata contributiilor sociale. Deoarece mi s-a desfiintat postul am fost trecut in somaj. Problema este ca inante am lucrat la o firma care a intrat in lichidare si nu aplatit contributiile cine stie de cand. Pot eu sau reprezentantul fostei societati sa platesc retroactiv contributia la somaj pentru a putea beneficia de indemnizatia de somaj? (am peste 21 de ani vechime)
Răspuns la discuția CAS pentru dobanda la banca ?
As dori sa stiu daca pe langa impozit mai datorez si altceva . Ori CAS ori CASS . Multumesc
1. Daca am avut depozit bancar cu dobanda datorez pe langa impozit pe venit si CAS pentru dobanda respectiva ?
2.Daca am inchiriat masina cu contract de inchiriere datorez CAS pentru venitul respectiv sau doar impozit pe venit ?