avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate Thora

Activitate Thora

Buna ziua,
va rog daca se poate sa ma ajutati cu o informatie. Fiica sotului meu s-a casatorit cu un cetatean turc la Cluj Napoca, acum cca 7 ani. Problema e ca s-au despartit de vreo 2 ani, el intorcandu-se in Turcia. Ar dori sa divorteze si el a spus ca e dispus sa vina la Bucuresti la un notar. Este posibila aceasta varianta?
Va multumesc.
Răspuns la discuția cumparare teren
nu ma apoate ajuta nimeni?
Buna ziua,
as dori o informatie legat de deschiderea unei firme in domeniul agricol, intr-o zona defavorizata de conditii naturale specifice. Care ar fi beneficiile si facilitatile oferite in acest sens de catre stat si Uniunea Europeana.


Va multumesc.
Bunaz iua,

am o mare rugaminte daca ma puteti ajuta cu o informatie. As dori sa cumpar o casa si teren la tara, pentru desfasurarea unei activitati de productie in domeniul agricol. Ce as vrea sa stiu este, la ce anume sa fiu atenta, ce documente trebuie sa cer vanzatorului pentru a verifica starea juridica a casei si terenului. Nu as vrea sa ma trezesc cu probleme ulterioare maia les ca doresc sa si fac o investitie acolo.

Cu multumiri
Am o rugaminte daca se poate sa ma ajutati. Cumnata mea se afla in CIC pana in 5 februarie 2012, cand copilul implineste 2 ani. Vor sa mai aibe un copil dar nu stiu in ce conditii va beneficia de CIC pentru al doilea copil, cat timp trebuie sa lucreze, etc.
Va multumesc si va doresc toate cele bune in noul an.
Buna ziua,

am o mare problema pe aceasta tema si va rog mult sa ma ajutati cu o informatie.
In decembrie am plecat la munca in Austria la o pensiune deschisa de un roman. Problema e ca desi la inceput l-am intrebat care ne va fi situatia din pct. de vedere legal, ne-a explicat (eram doua persoane) ca de aceste aspecte se ocupa asociatul lui austriac (roman plecat de 20 de ani acolo). Ulterior, desi au existat clienti, s-au incasat bani, nu ne-a fost platit nimic pt. salarii. Acum dupa 4 luni am ajuns in tara fara sa fi primit nimic. Am fost la politie si ni s-a spus ca trebuie sa depunem la Parchet o plangere pentru inselaciune in conventie. Noi nu am incheiat nimic scris dar putem proba cu martori (clientii romani care au fost acolo si ne-au vazut ca am lucrat). Tot de la Politie ni s-a spus ca un alt cap de acuzare ar putea fi si exploatarea muncii in spatiul intracomunitar.
Rugamintea mea este sa imi spuneti daca neavand ceva scris avem sanse pentru a fi luate in seama.

Va multumesc.
am rugamintea sa ma lamuriti si pe mine despre ceea ce inseamna Documentul 7 Bruxelles. Stiu ca se refera la accesarea de fonduri nerambursabile, alocate la nivel european. Stie cineva, ceva?
Răspuns la discuția declaratii rectificative 2009
am alta problema. Cel din 2008 are contributia angajator de 1% ori in 2009 era de 0,5%. Am luat programul pentru 2009 dar nu imi primeste codul CAEN, zice ca nu e corect, desi este corect sigur. Am vazut pe site ca si altii au avut aceasi problema dar nu stiu cum au rezolvat .
Răspuns la discuția declaratii rectificative 2009
am reusit sa-l instalez. Mai trebuie sa updatez ceva sau e ok asa cum s-a intalat?


si mii de multumiri
Răspuns la discuția declaratii rectificative 2009
va rog din tot sufletul, ca mor aici si ma prinde pensia.....sau nu o mai apuc:D