avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate LustAna

Activitate LustAna

In legatura cu noua lege a stimulentului de insertie as vrea cateva lamuriri. Fetita mea are 2 ani si 5luni, eu muncesc de 2luni la un alt loc de munca deoarece la cel anterior intrarii in ccc am avut contract pe perioada determinata. Intrebarea mea este daca sunt eligibila pentru stimulent si daca se acorda retroactiv sau de la data intrarii in vigoare a legii? Adica voi beneficia de stimulent si pe primele 2 luni muncite?
Multumesc pentru raspuns.

Cornel Vasile a scris:

Pentru a beneficia de stimulent de insertie pana la implinirea varstei de 3 ani , revenirea trebuie efectuata cu cel putin 60 de zile inainte de data de 28.12.2020.

Revenirea in munca dupa 28.10.2020, va da posibilitea de a beneficia de stimulent pana la data de 28.11.2020, respectiv 28.12.2020 , dupa caz.

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns referitor la suplimentul de insertie intr-un caz mai particular.
Am intrat in concediu maternal pe 1 decembrie 2018, copilul s-a nascut pe 28 dec 2018 iar contractul meu de munca fiind pe perioada determinata ,s-a incheiat pe 31.12.2018.
În acest moment, imi caut de munca pentru a beneficia de stimulent insa nu imi gasesc. In mod normal, 28 oct ar fi ultima zi cu care as putea incepe munca ca sa ma incadrez in cele 60 zile. Dar am vazut ca sunt si cazuri particulare, cum ar fi depunerea dosarului imediat dupa ziua de nastere a copilului.

Imi puteti spune, avand in vedere ca nu am loc de munca la care sa ma intorc si se gaseste greu de munca mai ales acum in pandemie, ma mai pot incadra pentru stimulentul de insertie daca depasesc data de 28 octombrie? In ce conditii?
Multumesc pt raspuns.
Buna ziua. Pt. calculul indemnizatiei de crestere a copilului se iau in considerare veniturile inainte de aplicarea impozitului pe venit? Adica baza de impozitare ? Sau venitul net este rezultat in urma aplicarii impozitului? De exemplu : venit net: 2402 lei , tichete masa :255lei, baza impozitare=2402+255=2657 - reprezinta valoarea tuturor veniturilor nete adica inainte de impozitare.Dupa aplicare impozit pe venit : 2657- 10%*2657= 2391 ( din care salariu net 2136+ 255lei bonuri masa). Deci exprimarea " venituri nete" inseamna veniturile realizate inainte de scaderea impozitului pe venit??
Multumesc. Deci cosmarul va deveni realitate pentru persoanele care intra in prenatal incepand cu luna octombrie..
Buna ziua. Ma puteti lamuri si pe mine asupra modului de calcul al indemnizatiei pentru concediu de maternitate care se va implementa de la 01.10.2018? Va intra in vigoare OUG 3/2018? Din cate am inteles pana la 01.10.2018 CAS-ul era plafonat la valoarea din decembire 2017(in dec 2017, contributia CAS era plafonata la suma de 115 lei (calculata ca 10,5% x 35% x salariu mediu brut pe tara). Insa de la 01.10.2018 dupa OUG 3/2018, pentru calculul CAS se elimina plafonul de 35%, iar CAS se calculeaza ca 25% din indemnizatia de concediu efectiv primita de fiecare. Adica valoarea indemnizatie va fi considerabil mai mica ... este adevarat?

Va rog frumos , nu ma poate lamuri nimeni?
Buna ziua. Ma puteti lamuri si pe mine asupra modului de calcul al indemnizatiei pentru concediu de maternitate care se va implementa de la 01.10.2018? Va intra in vigoare OUG 3/2018? Din cate am inteles pana la 01.10.2018 CAS-ul era plafonat la valoarea din decembire 2017(in dec 2017, contributia CAS era plafonata la suma de 115 lei (calculata ca 10,5% x 35% x salariu mediu brut pe tara). Insa de la 01.10.2018 dupa OUG 3/2018, pentru calculul CAS se elimina plafonul de 35%, iar CAS se calculeaza ca 25% din indemnizatia de concediu efectiv primita de fiecare. Adica valoarea indemnizatie va fi considerabil mai mica ... este adevarat?
Buna ziua. Am vazut ca in alte postari mai recente se preia plata indemnizatiei de maternitate in cazul unui cim determinat incheiat de catre Casa de Asigurari Sanatate. Este nevoie sa ne mai inscriem la Somaj? Cazul meu :intru in prenatal pe 11 noiembrie 2018, cim pana la 31dec 2018.