avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Activitate stefimit

Activitate stefimit

Multumesc!
Buna seara!
Intr-o problema de mostenire, va rog sa-mi raspundeti si mie.
Parintii decedati,doi copii in viata si trei nepoti ,doi de la un copil decedat si unul de la alt copil dcedat, Va rog sa-mi spuneti ce cote primeste fiecare dint-o mostenire,mai exact un imobil?
Multumesc!
Buna ziua!
Va rog sa-mi raspundeti la o problema de despagubiri.
In urma Decretului 283/1975,pe raza com.Ciofrangeni ,jud.Arges,s-a construit un viaduct de cale ferata . In zona respectiva bunicii mei au avut teren si casa ,acestia fiind expropiati prin decretul respectiv, Unde ne putem adresa pentru despagubiri si in baza carei legi?
Va multumesc!
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti cum se impart bunurile ( 1/2 casa) sotului decedat ? Nu avem copii.Mama sotului decedat traieste si mai sunt si doua surori ale defunctului? Multumesc!
Va rog o dispozitie legala. La Consulatul din Spania mi s-a cerut o hotarare judecatoreasca ,cu privire la suplinire acord,emisa in Romania si nu in Spania.
Buna ziua! Copilul este cetatean roman,Minorul a fost incredintat mamei la rezidenta din Spania. Divortul a avut loc in Romania,Mama romanca. Mentionez ca minorul are nevoie de pasaport pentru a putea calatorii si in alta tara nu sa revina in Romania.
Buna ziua!
In urma divortului ,minorul ramane la mama . Ambii au rezidenta in Spania si in prezent sunt in aceasta tara.Tatal este in Romania. Pasaportul minorului a expirat si este nevoie de acordul tatalui pentru eliberarea altui pasaport. Acesta nu vrea sa-l dea,asa cum s-a intamplat si prima oara,dupa divort.. In acest caz unde trebuie sa introduc o actiune in instanta pentru suplinirea acordului? In Spania sau in Romania?
Multumesc!
Buna seara! Va rog sa-mi spuneti daca pentru o alcoolemie de 0,05,fiind contraventie ,in urma contestatiei procesului verbal la judecatorie ,in baza grefei se restituie permisul pana la solutionarea acesteia? Multumesc!
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti . Doi soti au un imobil impreuna. Sotul a decedat . Acestia au un copil impreuna dar acesta a fost dat spre adoptie unei rude.
Cum se procedeaza impartirea imobilului? Sotul are in viata mama si doua surori.Multumesc!
Multumesc!