avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Activitate gaskoe

Activitate gaskoe

Buna ziua! Se organizeaza concurs pentru ocuparea unui post, specialitatea comunicatii si tehnologia informatiei, cerintele fiind : pregatire de baza liceul cu diploma de bacalureat, iar daca liceul absolvit nu este in domeniul comunicatii / informatica / IT, sa detina un atestat / diploma / certificat de absolvire a unui curs / program de formare / perfectionare / specializare in domeniul comunicatii / informatica / IT. O persoana care a absolvit facultatea de contabilite si informatica de gestiune, ar putea aplica, doar pe baza studiilor universitare, pentru acest post, desi cerintele prevad ca pregatire de baza liceul cu bacalaureat? Multumesc!
Buna ziua

Sunt Militar Veteran ca urmare a participarii in mai multe actiuni militare in strainatate. Detin toate documentele (legitimatie veteran, adeverinte participare misiuni etc). Conform Codului Fiscal, art. 456 alin. 1 lit. p) si art 464 alin. 1 lit. u) pot beneficia de scutire la plata impozitului pe clardiri si terenuri.

Toate proprietatile detinute sunt pe numele sotiei, dobandite in timpul casatoriei. Sotia este inregistrata la fisc, toate impozitele sunt pe numele sotiei.

In acest caz, in calitate de co-proprietar, as putea beneficia de scutirea pe care mi-o conferă Legea? Multumesc.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Luarea in spatiu, viza de resedinta, (asa numita "viza de flotant" ) este valabila pentru un an de zile. Chiar daca persoana respectiva ar refuza sa paraseasca adresa, dupa expirarea vizei nu va mai avea nici o baza legala sa locuiasca la acea adresa. Mai grav este daca i se face buletinul pe acea adresa... buletinul / cartea de identitate are valabilitate 10 ani
Cred ca iti poti raspunde singura, in urma unui exercitiu de imaginatie, in care sa te implici la modul cel mai serios.

Imagineaza-ti ca esti o persoana matura, trecuta prin bune si rele, si ai un copil - o fata - care, ajunsa la varsta de 19 ani, tine cu tot dinadinsul sa se casatoreasca, indiferent de parerea ta ca parinte.

Mai imagineaza-ti ca in cei 19 ani, ai investit toata iubirea materna de care ai putut da dovada, ai facut tone de sacrificii fizice si materiale si de orice natura, doar ca sa iti vezi copilul crescut frumos si sanatos.

Mai imagineaza-ti ca ti-ai dat toata silinta sa ii asiguri copilului tau cam tot ce tu nu ai avut in copilarie, astfel incat copilul sa aibe o copilarie frumoasa si fericita.

Mai imagineaza-ti ca ai facut eforturi sa il educi, incepand cu gradinita si terminand cu liceul si poate o facultate.

Si, imagineaza-ti acum, ca dupa 19 ani, dragul tau copil a descoperit marea iubire si ca, indiferent de experienta ta de viata, de sfaturile conform carora dragostea nu tine de foame samd, tine neaparat sa se casatoreasca.

Cum ai proceda ca parinte?

Revenind la tine....

In acest moment, este clar ca orice ti s-ar spune, decizia ta este deja luata, dar ai lansat acest strigat de disperare in mod constient, doar ca sa ai o justificare in subconstientul tau ca te-ai mai consultat si cu altii in afara de parintii tai.

Viata alaturi de persoana iubita poate fi foarte frumoasa si fara casatorie. In afara de asta, cele 6 luni petrecute pana acum nu sunt o garantie ca restul vietii de cuplu va fi lapte si miere.

Indiferent de decizia ta, te rog sa revii peste 10 ani asupra acestui topic pe care l-ai deschis acum, sa ne spui in ce directie a luat-o viata ta, daca parintii tai s-au inselat iar tu ai avut dreptate sau invers.








Răspuns la discuția Incardrare grupa de munca
Incadrarea s-a facut, desigur, la momentul ocuparii postului; eu vreau sa aflu daca exista un act normativ care reglementeaza grupele de munca pe diferite categorii de activitate. Multumesc.
Buna ziua,

Lucrez in domeniul telecomunicatiilor.

Am intrebat la resurse umane ce grupa de munca am (vechimea care se acorda suplimentar pentru fiecare an lucrat) si mi s-a spus ca am grupa de munca speciala, pentru care beneficiez de 3 luni / an.

Va rog sa imi spuneti daca pot gasi o baza legala, vreun act normativ care reglementeaza stabilirea grupelor de munca pe diferite categorii de activitate.
Multumesc, voi cauta sa gasesc prevederea legala... poate intre timp s-a mai schimbat ceva.
Buna ziua,
Speta este urmatoarea:
Eu sunt persoana fizica, care, printr-o calitate dobandita intr-un sistem, sunt calificat pentru a distribui un anumit produs ce apartine acestui sistem.

Pentru a putea insa distribui acest produs, trebuie sa fiu societate comerciala, cu casa de marcat, contabilitate etc.

Exista vreo posibilitate (simpla) de asociere, parteneriat cu o societate comerciala, astfel incat, cu calificarea mea de a distribui acest produs si cu aportul societatii comerciale, produsul sa ajunga pe raft, la cumparator?

Multumesc.


Cu tot respectul, dar daca faceam chestia asta, ramaneam si fara cei 2500 lei, si cu gaura-n tavan... sa fim seriosi! Aveti dreptate din pdv al circuitului banilor si al documentelor prin asociatie, dar cati presedinti si administratori realizeaza ca se afla acolo pentru a respecta si apara intereselor proprietarilor, si nu pentru a-si suplimenta veniturile?
Va multumesc pentru raspunsuri.

In decursul celor doi ani de asteptare am tot pistonat, verbal si inscris, conducerea asociatiei sa faca demersuri...

au avut alte prioritati, gen cumparat cutii postale, in timp ce bucati de tencuiala de peste 1 mp suprafata (nu exagerez) se prabuseau de pe soclul terasei...

Suprafata reparata este total necirculabila, si nu include portiuni aferente apartamentului meu.

Si, da, i-am anuntat ca nu mai pot astepta, pagubele produse de infilitratii au afectat atat pereti, tavane, centrala termica, mobilier de bucatarie etc...

In timpul lucrarilor l-am chemat pe presedinte sa vada stadiul lucrarii si modul cum s-a desfasurat lucrarea.

Chiar si la final a venit sa verifice prin masuratori daca, cantitatea de materiale mentionata de mine in cerere corespunde (nr. suluri membrana).

Avand in vedere aceste aspecte, eu consider ca tot ceea ce am facut am facut cu informarea si stiinta reprezentantilor asociatiei.

Au venit atat administratorul sa evalueze stricaciunile, dar au venit, au vazut, au plecat.

Iar acum invoca lucruri puerile gen ca nu stiu ce vecin nu este de acord, ca cine mi-a aprobat mie efectuarea lucrarii si altele asemenea.

I-am anuntat ca voi apela si la instanta daca vor veni cu astfel de argumente in continuare.

Voi purta discutii cu ei saptamina viitoare si daca nu ajungem la un consens, voi apela la justitie.

Inca o data, va multumesc pentru interventii.