avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 363 soluții astăzi
Forum Activitate MIL2002

Activitate MIL2002

..........chiar nimeni nu se pricepe sa raspunda ????

Apelez la sprijinul la toti cei care au avut un caz asemanator si nu numai.

Cand se prescriu cheltuielile judiciare care au fost date printr-o sentinta penala? Doresc un modele de capat de cerere adresat finatelor sa arat ca suma pretinsa este prescrisa.

Apelez la ajutorul celor care fac o pasiune din acest site ( si printr-e care ma numar si eu ) in speranta ca voi lamuri necunoscuta din problema pe care o prezint.
In urma unui proces penal care s-a pronuntat in 12.03.2002 fratele meu a primit un an de executare, 250 lei cheltuieli judiciare si 250 despagubiri civile partii vatamate.A executat pedeapsa si nu a platit aceste cheltuieli.Acum in 2010 primeste de la finante o instiintare sa se duca cu actele de casa pentru sechestru.El nu are servici.Doresc sa stiu care este termenul de prescriptie in cazul acestor cheltuilei judiciare? sa citesc o lege ceva pentru ca eu stiam de 3 ani... alte cunostine imi spun de 5 ani. Cum se face instiintarea de catre finate pentru ca el a primit decat acum un plic ori eu le-am cerut celor de la finante sa-mi arate cand a mai fost instiintat inafara de anul acesta.....ei au raspuns ca au afisat la poarta ( nu ar fi trebuit sa fie pusa cu AR pentru confirmare?) Daca cineva mi-ar da un sfat le-asi trimite o adresa sa le fac cunoscut ca nu s-au incadrat cu instiintare in cei 3 ani . Dupa care el a avut un termen de incercare de 2 ani si abia acum am aflat ca din cazier numai prin hotarare judecat. se sterg inscrisurile si pentru a cere in instanta reabilitarea ii trebuie platite acestea.
Va multumesc anticipat,
Iulia
Discuție help
Sunt lipsita de informatie in legatura cu alocatia complementara si monoparentala daca s-au facut modificari in ce priveste venitul pe membru de familie?.Care sunt legile ? sunt facute modificari .Va scriu in numele unei familii care are sotul decedat si are 3 copii la scoala sub 18 ani.
VA MULTUMESC PENTRU AJUTOR.
Discuție help
un salut respectos pentru toti membri si consultanti juridici

cine imi poate spune de cate ori se depun actele pentru deducerea suplimentara?
deoarece la fiecare inceput de an mi se cere acest lucru mai ales ca eu am depus actele necesare in luna mai 2008
va multumesc anticipat
:)

Răspuns la discuția Buna tuturor
Revin cu completari asupra faptei
Buna tuturor,

Deoarece angajatorul nu a luat nici o masura impotriva angajatului la nici 60 de zile dupa incident si nici dupa ce sa efectuat cercetarea disciplinara a angajatului am deschis actiune in civil cu daune morale.Acum ajunsa in instanta directorul face presiuni asupra mea sa-mi retrag plangerea.In intampinarea depusa de avocatul lui paratul nu recunoaste nimic din ceea ce a recunoscut la efectuarea cercetarii disciplinare si de aceea in instanta imi este necesar acest proces-verbal pe care angajatorul nu vrea sa mi-l puna la dispozitie.Poate nu ajungeam in instanta insa in tot acest timp nu s-a luat nici o masura cu el.Va multumesc frumos pentru tot sprijinul acordat.
Discuție Buna tuturor
Mai intai trebuie sa fac o apreciere la acest site , deoarece este un site mai mult decat folositor.Ma bucur pentru ca intalnesc oameni destepti si bine informati.Va doresc sa o tineti tot asa.
Am o intrebare.Am solicitat conducatorului unitatii o copie dupa procesul-verbal care sa incheiat dupa efectuarea cercetarii disciplinare a unui coleg si o copie dupa decizia de sanctionare si se tergiverseaza.Este normal ? nu ar trebui sa stiu ce masuri s-au luat. Eu fiind parte vatamata ( conflictul fiind intr-e mine si un coleg).Daca revin cu o alta cerere asi invoca un text de lege care sa-i determine sa-mi elibereze aceste documente...poate cineva sa-mi spuna ce lege , art. asi invoca.
Va multumesc anticipat:)
Stiu ca in cazul conflictelor de munca(ANGAJAT SI ANGAJATOR) nu se timbreaz cel putin asa am gasit scirs in C.M .Intrebarea mea este ....art. din Codul M este valabil doar in cazul in care chemi in judecata pe angajator ???!! sau si cand se judeca 2 angati ( COLEGI) in speta fiind folosita insulta si calomnia INTRE CEI DOI.Se procedeaza la plata taxei de timbru si timbru judiciar? Eu am platit acestea ....taxa de timbru in functie de cat am cerut despagubiri morale .....si 5 lei taxa judiciara.
Va multumesc
Răspuns la discuția hellp
Dl.consilier juridic nu vad cum juristul unitatii noastre vede sanctionarea colegului de 2 ori pentru aceeasi fapta atat timp cat nu este sanctionat in nici un fel pana la acest moment.Este vorba ca sunt si 2 institutii separate daca e sa luam asa.Daca instanta prin termene trece de 6 luni de zile cum aplica juristul nostru sanctiunea??? atunci o sa spuna ca este prescrisa fapta.Dvs.vedeti in acest caz ca si in, instanta contopirea pedepselor???? eu asta vad in raspunsul juristului.Are legatura? Pe ce sa bazat juristul cand a suspendat sanctiunea?
va multumesc
Discuție hellp
Deoarece mi sa intamplat un fenomen mai putin obisnuit apelez la sprijinul celor care s-au mai lovit de astfel de probleme.Am fost insultata si calomniata la locul de munca de un alt coleg.Am depus la conducere o petitie in care am aratat cele intamplate.Nu am primit nici un raspuns.Am intrebat de ce nu raspund la petitia mea?!! dupa care la 2 luni de zile a procedat la cercetarea cazului.Eu vazand ca nu primesc raspuns am depus in instanta pentru daune morale....conducerea aflind intr-e timp de acest lucru si drept raspuns a fost ca nu il pot sanctiona pe colegul meu de 2 ori pentru aceeasi fapta si ca atare fapta se suspenda.La care eu am zis ca nu sa aplicat nici una pana acum deoarece termenul la inst. il am in decembrie si bineinteles ca vor fi si recusuri pe la toate instantele daca partile nu sunt multumite si atunci cum sanctioneaza fapta??!!! retroactiv???:( chiar nu am mai auzit de asa ceva. Ce ma sfatuiti sa fac in astfel de situatie?
va multumesc