avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate bianca27

Activitate bianca27

Răspuns la discuția Cale de atac statut asociatie
Trope_doi imi poti spune din ce considerente esti nemultumita in legatura cu mesajele postate de mine pe forum? Nu crezi ca pot intreba ce doresc? Si crede-ma, nici in facultate nici la master nu am invatat care sunt actele necesare pentry depunerea capitalului socal. Sa fie vorba de frustrare?:)
Răspuns la discuția Cale de atac statut asociatie
Multumesc mult Elis!

Deci, practic acum la o luna de la pronuntarea sentintei nu mai exista nici o cale de atac impotriva legalitatii statutului. Ma refer la unul dintre membrii asociatiei.
Am inteles corect? (pe incheierea mea scrie definitiva)
Buna seara,

Am o nelamurire in legatura cu urmatoarea problema:
- Am infiintat o asociatie iar statutul a fost adoptat de Adun. Gen. iar sentinta data de catre judecator este definitiva. Exista o alta cale de atac in afara de cele 5 zile de declarare a recursului? Poate cineva sa atace statutul ca avand articole neconforme cu legislatia in vigoare?

Multumesc
Răspuns la discuția Asociatie sau fundatie
Multumesc!
Din experienta d-voastra, care este forma cea mai "fericita" de constituire a unei gradinite, asociatie sau fundatie?

Multumesc!
Răspuns la discuția Disolvare asociatie
Multumesc de raspuns!
Buna seara,

Exista posibilitatea ca o asociatie sa fie dizolvata de drept, ca urmare a nedepunerii bilantului timp de 2 ani? Am citit Ordonanta 26/2000, dar nu am gasit acest lucru, este stipulat in alta parte ?

Multumesc!
Răspuns la discuția Extras de carte funciara
Multumesc Elis! Nici daca am inspate, din partea proprietarului, un acord de subinchiriere sau comodatare? La judecatorie nu mi-a spus nimic, dar am gasit pe unele situri referiri la extrasul de carte funciara.
Răspuns la discuția Extras de carte funciara
Multumesc!
Buna ziua,

Printre actele doveditoare ale spatiului, in cazul unei Asociatii, este cerut si extrasul de carte funciara?

Multumesc!