avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate ovy

Activitate ovy

Răspuns la discuția pedepese complementare
2007_rozi a scris:

COMPLEMENTÁR, -Ã adj. Care întregeşte un lucru, un fapt etc.; care complineşte, completează; întregitor.
COMPLIMENTÁRE s. flatare, măgulire. (~ orgoliului cuiva.)

Deci ...eu cred, de fapt sunt sigura, corect complementare. La fel zice si codul penal.;)

raspunsul d-voastra este foarte clar, explicit si corect dar in versiunea data de de Dl. Elis apar ,,pedepse complimentare'' ([ link extern ] ... )
daca nu abuzez de bunavointa d-voastra ne puteti indruma spre un site/ link care are versiunea aflata in vigoare a codului penal?
multumiri!
Răspuns la discuția pedepese complementare
pedepse complementare sau complimentare ?
Răspuns la discuția legea privind regimul vamal
Sincere multumiri domnului Elis pentru raspuns !
imi poate spune si mie cineva daca legea 141 din 1997 privind regimul vamal mai este in vigoare sau s-a modificat ? infractiunile privind regimul vamal de ce art. sunt prevazute in codul vamal ?
pariniti mei au un teren in proprietate ( cu titlu de prorietate ) pe care in urma cu 16 ani ( adik prin 1992 ) au ridicat o constructie insa fara autorizatie dar la care in tot acest timp au platit impozitele aferente iar in 2004 au intocmit si un cadastru.
acum ei doresc sa vanda acest teren cu constructie cu tot. se poate ? constructia este recunoscuta? sau ce e de facut ca sa poata vinde constructia?
multumiri anticipate celor care ma pot sfatui !
Răspuns la discuția cererea de restituire
sediul Autorităţii Naţionale pentru Restituirea Proprietăţilor este situat in Calea Floreasca nr. 202, Sector 1, Bucureşti
Răspuns la discuția infractori minori
dar cand se cere ancheta sociala? in faza urmaririi penale?
deci a ramas si ancheta sociala si s-a introdus si referatul de evaluare?
in cauzele cu infractori minori se mai recurge la efectuarea anchetei sociale??? sau s-a introdus efectuarea referatului de evaluare de catre Serviciile de probatiune??
Răspuns la discuția art. 10 C. proc.pen.
D-le Elis va mutumesc pentru explicatiile date, sunt tocmai ceea ce doream sa aflu! imi cer scuze colegilor d-voastra de pe forum daca nu am fost prea explicit si am creat confuzii !
Răspuns la discuția art. 10 C. proc.pen.
ma refer la lit. g)unde apare radierea persoanei juridice atunci cand are calitatea de faptuitor si la
lit. i1) exista o cauza de nepedepsire prevazuta de lege;
am cumparat un cod de procedura penala si imi apar modificarile astea doua iar in codul care l-am gasit pe internet nu apar! va rog sa ma ajutati cu un raspuns