avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate danaro

Activitate danaro

Discuție ajutor deces
Buna ziua, mama mea, pensionara, a decedat. Ca si pensionara are dreptul la un ajutor de deces, dar eu, ca si fiica a ei, salariata fiind, pot beneficia si eu?
Răspuns la discuția Cota parte casa
Multumesc frumos pentru raspuns.
Casa este a sotului, dar in acelasi timp as dori sa stiu ce ar trebui sa fac in cazul decesului sotului. Nu as vrea ca baiatul lui sa ma dea afara din casa, cum as putea legal sa procedez.
In aceasta casa am investit bani si nu as vrea ca peste ani sa ma alunge baiatul lui. Baiatul meu ar avea si el dreptul la ceva?
Discuție Cota parte casa
Dupa 7 ani de concubinaj, ne-am oficiat relatia prin casatorie.
In cazul decesului sotului meu, eu ce drept am asupra acelei locuinte?
Sotul are din prima casatorie un baiat cu care locuim impreuna, iar eu, de asemenea un baiat care locuieste cu parintii mei.
In acelasi timp, sfatuiti-ma ce ar trebui sa fac in cazul in care sotul meu moare si eu sa nu fiu data afara din casa.

Multumesc anticipat
Cum trebuie procedat in cazul schimbarii numelui dupa mama in cazul in care parintii sunt divortati de 25 de ani si baiatul, de 24 de ani, doreste sa poarte numele mamei in locul celui actual, al tatalui. As dori amanunte pentru solutionarea acestui caz.
Multumesc anticipat!
Multumesc frumos!
Buna ziua!

As dori sa aflu si eu cat costa un divort la judecatorie in urmatoarele conditii:

- amandoi au ajuns la comun acord sa divorteze;
- nu au bunuri de impartit;
- sotia nu mai locuieste la adresa respectiva din 2002;
- au un baiat de 16 ani care locuieste la sot (daca copilul va fi intrebat unde doreste sa locuiasca);
- cam cat dureaza pana se pronunta divortul;
- acte necesare si taxe;
- daca este necesara prezenta unui avocat.

Va multumesc anticipat!


Am primit o citatie pe numele meu in care sunt chemata in instanta in calitate de intimat in proces cu Agentia Nationala in calitate de recurent pentru recurs - contestatie. Este mentionat in partea de sus un nr de dosar. Firma la care am lucrat este in insolventa, iar ultimul salariu din 2011 nu mi l-am ridicat, demisionand. De asemenea, mentionez ca nu am mai primit nicio citatie, ca nu am mai fost chemata in instanta si nu inteleg cuvantul recurs daca nu a mai fost nicio infatisare la tribunal.
Am gasit citatia la cutia postala fara a semna pentru primirea ei.
Va rog, daca puteti sa ma lamuriti ce inseamna acesti termeni.
Răspuns la discuția Divort
Multumesc mult pentru raspuns, mi-ati luat o piatra de pe inima. Sotia lui locuieste de 7 ani cu barbatul pentru care si-a parasit familia. Practic, nu au nici macar ce imparti, casa este a lui, doar copilul. Copil pe care nu-l tine si nu-l va tine la ea pentru ca motiveaza ca sta intr-o camera cu chirie si ca lucreaza, de parca ar fi singura femeie din lume care ar lucra. In fine, amanunte care nu conteaza. Eu stiam ca va fi intrebat copilul la cine vrea sa stea si ca in general, copii se dau in custodie mamei. Poate pierde copilul daca el vrea sa locuiasca cu mama? Este un copil problema.
Discuție Divort
Buna ziua,

Apelez pe aceasta cale deoarece am nevoie de un sfat. Fratele meu este casatorit din 1987 si in urma acestei casatorii a rezultat un baiat. Sotia lui, in anul 2002, a parasit domiciliul abandonandu-si copilul, care are acum varsta de 12 ani. Au convenit sa divorteze din culpa comuna, dar acum ea nu mai doreste absolut deloc divortul . Fratele meu doreste sa divorteze si nu stie daca poate sau nu. Mentionez ca ea nu locuieste cu ei si cand a fugit de acasa, fratele meu a fost la politie si are acte doveditoare in acest sens.

Multumesc anticipat