avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 243 soluții astăzi
Forum Activitate IRINA ANGELA

Activitate IRINA ANGELA

Carp Mircea a scris:

Are dreptate d-na Pintea.
Aceasta este si interpretarea mea.
Se va emite decizie de pensie anticipata partiala,dupa care se poate face cerere de revizuire cu aplicarea prevederilor legii 155/2015.
Am pus intrebarea la un consultat si astept interpretarea lui.
Sa postam fiecare,raspunsul primit.


Da, dupa ce voi primi raspunsul de la consultant, il voi posta aici.
Da, probabil aveti dreptate d-na Pintea, multumesc
Va multumim pentru raspunsuri, domnule Carp. Am pus deja intrebarea acolo unde ati indicat, dar inca nu a raspuns nimeni.
Referitor la aplicarea legii 155/2015.
S-a scris ca :
Potrivit unui comunicat de presa de miercuri al Casei Nationale de Pensii Publice (CNPP), persoanele care beneficiaza de prevederile nou-introduse in legislatie sunt:

cele care solicita pensia incepand de astazi ( joi 25 iunie 2015 );
cele care -- incepand cu data de astazi -- sunt indreptatite la transformarea pensiilor anticipate/anticipate partiale in pensii pentru limita de varsta;
cele care -- incepand cu data de astazi -- sunt indreptatite la trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limita de varsta.

Intrebarea mea este daca se aplica legea 155 pentru un dosar depus la Casa de pensii inainte de aceasta data, dar care inca nu este luat in lucru.

Multumesc anticipat
Discuție comision banca
Buna ziua. Sotul meu are un credit la o banca si ramanad fara servici a cerut si a obtinut ( iunie 2011 ) o restructurare a creditului, prelungindu-se perioada de rambursare. S-a intocmit un act aditional la contractul initial si i-a fos inmanat graficul cu suma care trebuie platita lunar. A fost respectat graficul si s-a platit suma mentionata in acesta, dar la inceputul acestei luni a fost anuntat telefonic si apoi in scris ca are restanta o rata pentru ca luna trecuta suma depusa in cont pentru rata a fost directionata in achitarea unor comisioane care nu au fost platite pe o perioada de timp mai mare de un an , ajungand la suma de aprox. 100 lei #-o.
Cum poate banca sa pretinda plata unor comisioane care nu sunt specificate in contract sau in vreun act aditional ? Are acest drept ? In plus , sotul este amenintat cu rezilierea reesalonarii creditului. Ce se poate face ?
Discuție Carte de munca
In martie 2010 sotul a fost “angajat” la o firma cu sediul in alta localitate din judet, punctul de lucru fiind in orasul nostru. I s-a facut contract de munca , vizat de ITM din localitatea respectiva. Au fost niste neintelegeri cu patronul si au cazut de accord sa incheie raporturile de munca la sfarsitul anului. I s-a transmis o instiintare de incetare a contractului de munca, semnata la fel de ITM, precum si cartea de munca. Ultima rubrica completata in CM este insa incetarea somajului datorita angajarii, completata de ITM din localitatea noastra. CM nu a fost dusa de angajator la ITM pentru scanare, iar perioada cat a lucrat la acest angajator nu apare nicaieri, si binenteles nu este platit nimic la CAS, pensii, etc.
Ce se poate face in acest caz ?
Buna ziua,
Vreau sa inchei un contract de cesiune a unei cote parti din drepturile ce imi revin conform Dispozitiei Primariei pentru un imobil demolat, urmand a fi acordate masuri reparatorii in baza Legii 10/2001.
In modelul de contract primit de la cesionar apare si pretul cesiunii. Ce reprezinta acesta, contravaloarea cotei parti cesionate, sau poate fi doar o parte (un fel de avans)
Buna ziua
Doresc sa deschid un magazin de pompe funebre.
Care ar fi forma cea mai indicata in acest caz, SRL, II sau PFA ?
Discuție Cadastru
Buna seara

Un inginer cadastral a depus dosarul pentru apartamentul meu la Oficiul de Cadastru . As vrea sa stiu ce trebuie sa mi se dea dupa aprobarea dosarului
Buna seara,
Se poate face un imprumut bancar cu ipoteca pe un apartament care este garantie la un contract de imprumut intre doua persoane ?