avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate Naty21

Activitate Naty21

Au găsit nereguli cu repartizarea cheltuielilor comune,salarii,etc, informează asociația să respecte legislația în vigoare
Cum se procedează pentru că președintele, administrator,cenzor,comitet executiv nu respectă legislația cu întocmirea listelor de plată lunare, repartizarea cheltuielilor comune,etc.In urma unor sesizări verbal și în scris am reușit să am un răspuns i acest sens din partea primăriei.Cui să mă adresez pentru punerea în aplicare,sesizez mai departe ,unde?
Răspuns la discuția Plângere penală
Tocmai am făcut aceste demersuri,s-au constatat (am înscris) aceste nereguli,cu comunicarea nu ajung la nici un rezultat , președintele e atotputernic ,administrator:"nu comentez";
Răspuns la discuția Plângere penală
Plângere penală
Credeți-mă , și pentru mine sună urât,dar ani de zile in care am stăruit cu comunicarea inițial verbală,apoi în scris m-a tratat cu indiferență,umilire și jigniri(documente scrise)
Deci,ce mă sfătuiți,am dreptate?
Oricum mulțumesc pentru răspuns



In urma unor sesizări la primărie s-au găsit nereguli privind repartizarea cheltuielilor comune care se fac pe apartamente și nu pe cotă-parte indiviză..ca urmare informează asociația de proprietari să respecte prevederile legale în vigoare...este un motiv pentru plângere penală, reclamație la poliție?.. Menționez că pe lângă aceste nereguli mai sunt și altele decizii luate doar de președinte după bunul plac, fără adunări generale salarii,contracte
In urma unor sesizări am primit un răspuns cu privire la nerespectarea legislației în vigoare"cheltuielile cu salariile și a fondurilor de reparații sunt calculate pe apartament in loc de cotă parte indiviză.... urmare a celor constatate indicăm conducerii asociației de proprietari să repartizeze cheltuielile conform prevederilor legale în vigoare"; reprezintă un temei legal pentru plângere penală împotriva asociației de proprietari?.
Menționez că m-am adresat în repetare rânduri verbal și în scris cerând calcularea cotelor de întreținere conform legislației în vigoare,nu m-au luat în considerare,cum să procedez,?
Discuție Expertiză isc
Locuiesc într-un bloc cu infiltrații din pânza freatică,pot cere o expertiză tehnică la isc după care să intervenim la remedierea situației
Am infiltrații de apă în apartament datorită pânzei freatice, primăria nu intervine în această situație, fundația blocului construit din 1967 este vizibil afectată,cui să mă adresez în afara asociației de proprietari care tergiversează de ani buni
Răspuns la discuția N m 1588 art 6 f/legea 230/2007
Reparații pe casa scării,cum se împart cheltuielile
Mulțumesc
Această normă metodologică poate stabili plata cheltuielilor comune prin adunare generală, adică se împarte pe nr de apartamente?