avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate ISABELA SABIN

Activitate ISABELA SABIN

Răspuns la discuția 'v-am scutit de 9 lei'...
Nu intra in atributiunea administratorei de a scoate sau nu persoane de la intretinere, cenzori sau altceva.In primul rand, parerea mea este ca si la listele anterioare a gresit(sa zicem asa). Nu are voie sa faca pomene, ci sa calculeze corect.
Ba, bineinteles ca puteti sa fiti si vanzator si administrator si asociat.
Nu e obligatoriu ca asociat sa aveti contract de munca dar ca administrator e obligatoriu sa aveti contrcat de mandat, nu contract individual de munca.Deci, spor la treaba!
Buna Ziua!
Cesiunea se face ca oricare alta dar, cu conditia ca in contractul de cesiune sa treceti faptul ca cesionarul(cel care preia) este de acord sa preia atat ACTIVUL societatii cat si PASIVUL societatii. Acelasi lucru se va trece si in actul aditional sau in hotararea prin care se cooptează SC cesionara şi se retrage societatea cedenta. In acelasi act puteti trece ca le predati si arhiva societatii.
Trebuie trecut expres: "Subscrisa, cesionara, declar pe propria raspundere ca am preluat atat activul cat si pasivul societatii si nu mai am nicio pretentie fata de cedenta. Subsemnata, cedenta, declar pe propria raspundere ca am predat atat activul cat si pasivul societatii, cesionarei."
Si, SUCCES CU CESIUNEA!
Aceasta e solutia!
Conform legii asociatul unic poate fi si angajat, la fel ca si oricare alt asociat al unei societati comerciale.Si, deci, avem contract individual de munca. Administratorul, in schimb, trebuie sa aiba contract de mandat(administrarea societatii), adica un contract individual. In acest caz se duce singur la CAS si CASS si-si incheie contracte, acesta fiind un contract comercial.
Răspuns la discuția Majorare capital social
Va rog, sa nu cadem in derizoriu!
Nu mai intrebati tot felul de prostii sau daca exista vreo persoana care va da o astfel de informatie incercati sa o treceti mai intai dumneavoastra prin filtrul logicii si apoi o treceti sau va ajutam sa o treceti si prin filtrul juridic.In afara de ANAF , Garda Financiara, Curtea de Conturi, Politie -fiecare in partea ei- nici o institutie nu controleaza cine pe cine taxeaza, cine pe cine plateste, cat si cat. Orice expert trebuie platit pentru raportul pe care-l va face-ca doar nu lucreaza gratis, sau...Acest lucru e intelegerea dintre cel ce are nevoie de expertiza si cel ce o va face.
Eu v-am raspuns la intrebare putin mai sus. V-am scris si actele de care aveti nevoie la ORC. Nota contabila reprezinta miscarea sumelor in contabilitate.In cazul dvs. din contul 455 in 1011 si apoi din 1011 in 1012. Aceasta e nota contabila daca banii vin din 455-depuneri ale asociatilor.Pot la fel de bine sa vina si din 456 sau 462.Un contabil stie foarte bine ce trebuie sa faca.
Răspuns la discuția Majorare capital social
Sa nu confundam! Raportul de evaluare se face de un evaluator desemnat de ORC in vederea stabilirii valorii BUNULUI cu care se face majorarea de capital iar raportul de expertiza contabila se intocmeste de un expert contabil tot pentru majorare de capital. Acest raport de expertiza contabila va fi insotit de nota contabila-in situatia data mai sus-, contract de imprumut, centralizator al depunerilor, act aditional sau hotararea asociatilor, act constitutiv actualizat, anexa la actul aditional/hotarare(caractere cu spatii pentru M.Of.).
In primul rand trebuie sa stiti ca un contract de comodat nu se inregistreaza la finante asemenea unui contract de inchiriere si , prin urmare, nu veti plati impozit catre stat. Se va plati impozit in functie de chiria pe care o veti obtine(pretul contractului de inchiriere).Pentru siguranta dumneavoastra , la durata contractului treceti 3 ani cu posibilitatea rezilierii contractului in cazul in care aveti o oferta mai buna sau doriti sa-l vindeti.La orice contract trebuie acordul de vointa al ambelor parti, asa ca daca cealalta parte va fi de acord cu aceasta clauza, atunci nu va fi nici o problema. Iar in afara de faptul ca la adresa respectiva va veni corespondenta-daca spatiul respectiv e sediul sc- si diverse controale, alte riscuri sunt cele normale legate de dsitrugeri.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Parca s-a mai inmultit materia de cand am terminat eu facultatea.Offffffff!
Deja vad dublu, sper sa reusesc sa ma apropii si eu catusi de putin.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Eu am inteles ca se vor da tot grile.
Va duceti la serviciu si faceti cerere de intrare in concediu de sarcina si lahuzie(cele 128 de zile conform codului muncii) si, apoi, dupa ce se termina aceste zile de concediu medical faceti din nou cerere prin care intrati in crestere copil.In iulie va reincadreaza dar fara sa umble la salariu , urmand ca in momentul in care va intoarceti din crestere copil sa vi se renegocieze. De la Agentia de Prestati va trebuie o adeverinta prin care i se comunica angajatorului venitul pe care-l aveati inainte de intrare in concediu medical. Aceasta e necesara in vederea calcularii concediului.Atat.