avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Activitate anaioana

Activitate anaioana

Discuție Test Adn
Buna seara,
Am o intrebare legata de testul Adn.Am auzit de la cineva care lucreaza in domeniul ca laboratoarele care efectueaza teste Adn sunt obligate prin lege sa atribuie un tata la copil, adica daca se face un test adn la un posibil tata si copil, laboratorul prin lege este obligat sa il atribuie pe tata copilului, chiar daca nu este el tatal adevarat.Este adevarat?Sau e doar o informatie eronata
Răspuns la discuția Copil in afara casniciei
Problema este, ca persoana respectiva, o tine doar pe testul de paternitate, si pe urma vorbim, asa s-a exprimat.Noi putem face dovada ca am fost in afara tarii, dar ar fi mult mai simplu cred ca pentru toata lumea, sa vedem acel certificat de nastere, dar cum mama are atitudinea pe care o are, nu ne-a ramas alta alternativa decat sa il vedem prin alte mijloace
Buna ziua,
Familia se confrunta cu o problema destul de grava, sotul meu este acuzat cum ca ar avea un copil in afara casniciei, dar adevarata problema este ca noi suntem plecati la munca in afara tarii, iar perioada precizata de doamna respectiva nu corespunde cu perioada in care noi am fost in tara.Acum intrebarea mea este daca se poate afla de la registrul starii civile,evidenta populatiei adevarata data de nastere al copilului, daca este o informatie pentru public, iar daca nu care sunt pasii care trebuie urmati pt a avea acces la certificatul de nastere.
Multumesc.
Va multumesc.
Buna ziua,
Pentru a deschide o sucursala in Romania, care ar fi pasii care trebuie parcursi, care sunt documentele care trebuiesc..etc.?Mentionez ca societatea este infiinta in Franta.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Prima de instalare-somaj
Multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Prima de instalare-somaj
Deci pt a beneficia de prima trebuie sa imi schimb domiciliul, nu?Ce presupune acest lucru pt propietar?Poate nu v-a fi de accord, si atunci, nu beneficiez de prima, de fapt de dreptul meu, doar pt ca nu se accepta flotant pe 1 an de zile?Ati specificat ca, aceste drepturi se pot cere in decursul a 12 luni de la data incadrarii, eu in iulie ma casatoresc, v-a fi o problema din cauza numelui schimbat?
Buna ziua,
Pana la sfarsitul lunii februarie am fost in somaj, mi-am gasit de lucru, contactul e semnat pe perioada nedeterminata, benificiez in continuare de 30% din somaj, dar locul de munca e situat la o distanta de 60 km fata de domiciliul stabil, neavand posibilitate sa fac naveta in fiecare zi m-am mutat in localitatea unde este locul de munca.Am inteles ca as putea benificia de o prima de instalare, dar de cate ori m-am interesat la Ajofm, am aflat tot alta varianta.Daca imi fac doar flotant pe un an de zile nu este valabil?Care este termenul pana la care pot sa imi depun dosarul?Mentionez ca, contractul de munca este semnat cu data de 1 Martie 2010.
Multumesc
Discuție Ajutor somaj
Buna ziua
Am o intrebare, momentan sunt in somaj,as vrea sa ma angajez cu jumate de norma, in aceste conditii pot sa mai pastrez ajutorul de somaj? Am inteles ca daca obtii un venit pe langa ajutorul de somaj, trebuie sa fie mai mic decat ajutorul de somaj, este adevarat?
Multumesc
Răspuns la discuția Probleme legate de cesionare
Eu i-am prezentat actele firmei, evidenta restantelor, tot a ramas la ea, iar despre valoarea pot sa va spun ca in calcul nu s-a luat decat firma, mobilier, cam atat.Problema e ca ea vine acum ca sunt restante, dar eu i_am comunicat de la inceput ca urma sa inchid magazinul si atunci normal ca sunt restante pentru ca nu am facut retur pe marfa.In afara de actele semnate la registrul comertului nu am mai facut nici un proces de predare primire a gestiunii, nimic, contabila a zis ca nu mai trebuie facut nimic,oricum eu nu i_am ascuns nimic, ca doar actele la ea a ramas
Este vorba despre un magazin, ieri am fost la registrul comertului impreuna cu persoana caruia i_am cesionat magazinul, am semnat actele, am inteles ca azi o sa le vizeze un judecator dar actele abia saptamana viitoare vor fi gata, am vandut cu tot cu firma, stoc de marfa, mobilier, tot.Intrebarile mele sunt odata semnate actele persoana respectiva se mai poate razgandi?Eu am fost pe punctul sa inchid magazinul au ramas restante la furnizori, marfa exista urma sa fac retur,eu odata cesioant magazinul mai raspund pentru restantele de la furnizori? Magazinul deja este predat, ar fi trebuit sa facem inventar sau ceva de genul?Noi in afara de actele pe care le_am semnat la registrul comertului nu am mai facut nimic.Multumesc.