Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prima de instalare-somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prima de instalare-somaj

Buna ziua,
Pana la sfarsitul lunii februarie am fost in somaj, mi-am gasit de lucru, contactul e semnat pe perioada nedeterminata, benificiez in continuare de 30% din somaj, dar locul de munca e situat la o distanta de 60 km fata de domiciliul stabil, neavand posibilitate sa fac naveta in fiecare zi m-am mutat in localitatea unde este locul de munca.Am inteles ca as putea benificia de o prima de instalare, dar de cate ori m-am interesat la Ajofm, am aflat tot alta varianta.Daca imi fac doar flotant pe un an de zile nu este valabil?Care este termenul pana la care pot sa imi depun dosarul?Mentionez ca, contractul de munca este semnat cu data de 1 Martie 2010.
Multumesc
legea 76/2002 spune asa:

[{*}] Art. 75. - Persoanele care în perioada în care beneficiazã de indemnizaþie de somaj se încadreazã, potrivit legii, într-o altã localitate si, ca urmare a acestui fapt, îsi schimbã domiciliul primesc o primã de instalare, acordatã din bugetul asigurãrilor pentru somaj, egalã cu de sapte ori valoarea indicatorului social de referinþã în vigoare la data instalãrii. (articol modificat prin art. I pct. 22 din O.U.G. nr. 126/2008, în vigoare de la 14 octombrie 2008)

-nu se specifica domicilul stabil, adica se poate doar cu flotant, conditia fiind sa lucrati la acea firma minim 12 luni.
-problema este ca AJOFM-urile interpreteaza legea asa cum vor fiind discrepante mari intre un judet sau altul.
Cel mai bine este sa va interesati direct la Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca, va trimit link-ul

[ link extern ] /

1. Domiciliu = stabil; resedinta = flotant.
2. Asadar, pentru a beneficia de prima de instalare trebuie sa va schimbati domiciliul.
3. Va mai redau si din Normele de aplicare a Legii 76/2002:

Art. 45. - (1) Pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 74 si 75 din lege persoanele indreptatite vor depune la agentia pentru ocuparea fortei de munca judeteana sau a municipiului Bucuresti, unde se afla in evidenta, urmatoarele documente:
a) o cerere conform modelului prezentat in anexa nr. 11, respectiv in anexa nr. 12;
b) actul de identitate, in copie, care sa ateste domiciliul stabil;
c) dovada incadrarii in munca printr-un act eliberat de angajator, cu precizarea locului de munca unde persoana urmeaza sa isi desfasoare activitatea;
d) angajament pentru respectarea art. 76 alin. (1) din lege, conform modelului prevazut in anexa nr. 13, care constituie titlu executoriu, potrivit legii.
(2) Beneficiaza de drepturile prevazute la art. 74 si 75 din lege persoanele care se incadreaza in munca pe o perioada de cel putin 12 luni.
(3) In cazul incadrarii in munca intr-o localitate din alt judet, drepturile prevazute la art. 74 sau 75 din lege vor fi acordate de agentia pentru ocuparea fortei de munca judeteana sau, dupa caz, a municipiului Bucuresti unde beneficiarul s-a aflat in evidenta, urmand ca dosarul acestuia sa fie transferat la agentia pentru ocuparea fortei de munca in a carei raza isi stabileste noul domiciliu, care va acorda si celelalte drepturi prevazute de lege si va urmari respectarea obligatiilor ce decurg din acordarea drepturilor.
(4) Drepturile prevazute la art. 72 din lege se cumuleaza cu cele prevazute la art. 74 din lege sau cu drepturile prevazute la art. 75 din lege.
(5) Drepturile prevazute la art. 74 din lege nu se cumuleaza cu cele prevazute la art. 75 din lege.
(6) Drepturile prevazute la art. 74 sau 75 din lege se solicita in termen de maximum 12 luni de la data incadrarii in munca.

Art. 46. - Nu constituie schimbare de domiciliu intr-o alta localitate, in situatia prevazuta la art. 75 din lege, daca localitatea unde persoana se incadreaza in munca apartine aceleiasi unitati administrativ-teritoriale: comuna, oras, municipiu sau sectoarele municipiului Bucuresti.

4. Cum reiese de mai sus puteti cere aceste drepturi in cel mult 12 luni de la data incadrarii in munca.
Deci pt a beneficia de prima trebuie sa imi schimb domiciliul, nu?Ce presupune acest lucru pt propietar?Poate nu v-a fi de accord, si atunci, nu beneficiez de prima, de fapt de dreptul meu, doar pt ca nu se accepta flotant pe 1 an de zile?Ati specificat ca, aceste drepturi se pot cere in decursul a 12 luni de la data incadrarii, eu in iulie ma casatoresc, v-a fi o problema din cauza numelui schimbat?
Schimbarea numelui nu va fi o problema, trebuie insa sa depuneti si la AJOFM o copie dupa certificatul de casatorie si dupa noua carte de identitate.
Multumesc pentru raspunsuri.