avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Activitate cmneag

Activitate cmneag

Am fos urmarit pt savarsirea infractiunii de conducere sub influenta alcoolului. A durat 14 luni pana la terminarea procesului si pana a ramas definitiva sentinta. 14 luni in care nu am avut drept de conducere. Acum ca instanta a dispus Amanarea aplicarii pedepsei pe o perioda de 2 ani sub supraveghere, mi s-a spus ca urmeaza alte 90 de zile de suspendare impuse de catre politia rutiera. Instanta nu a dispus asta. Mi se pare absolut penibil ca aceste 14 luni in care nu am avut drept de conducere sa nu se ia in considerare.
Intrebarea este:

Se poate face ceva pentru a-mi recapata permisul cat mai repede?
Buna ! Am si eu nevoie de ajutor intr o problema mai delicata.

Acum un an pe 23.09.2018 am rămas fără permis pt conducerea unui autovehicul sub influența alcoolului. Procesul a fost pe data de 06.09.2019 și a rămas ca instanța sa se pronunțe pe 20.09. In 20.09 instanța a amânat cu încă 2 săptămâni astfel ca pronununtarea a venit pe 04.10 și s a decis amânarea aplicării pedepsei. Nu s-a dispus suspendare de permis. Minuta mi-a venit acasa pe data de 11.10 deci in 10 zile dacă nu se face apel practic as putea sa primesc permisul înapoi. Azi mi s-a spus ca odată cu noua lege de interzicere a telefonului mobil la volan au mai fost și alte schimbări precum: dacă instanța se pronunța cu amânarea aplicării pesepsei, poliția suspenda dreptul de conducere pe încă 3 luni de la data la care rămâne definitiva. Asta m-a șocat, și ma afectează ft mult . Întrebarea mea este dacă asta mi se aplica și mie? Sau se aplica infracțiunilor săvârșite după data in care a intrat legea in vigoare?
Poate sa ma lămurească și pe mine cineva? Tin sa precizez ca pe perioada urmăriri penale nu am avut drept de conducere. Deja a trecut mai bine de un an. Va Rog dacă se poate sa ma lămuriri! Mulțumesc mult !
Buna ! Am si eu nevoie de ajutor intr o problema mai delicata.

Acum un an pe 23.09.2018 am rămas fără permis pt conducerea unui autovehicul sub influența alcoolului. Procesul a fost pe data de 06.09.2019 și a rămas ca instanța sa se pronunțe pe 20.09. In 20.09 instanța a amânat cu încă 2 săptămâni astfel ca pronununtarea a venit pe 04.10 și s a decis amânarea aplicării pedepsei. Nu s-a dispus suspendare de permis. Minuta mi-a venit acasa pe data de 11.10 deci in 10 zile dacă nu se face apel practic as putea sa primesc permisul înapoi. Azi mi s-a spus ca odată cu noua lege de interzicere a telefonului mobil la volan au mai fost și alte schimbări precum: dacă instanța se pronunța cu amânarea aplicării pesepsei, poliția suspenda dreptul de conducere pe încă 3 luni de la data la care rămâne definitiva. Asta m-a șocat, și ma afectează ft mult . Întrebarea mea este dacă asta mi se aplica și mie? Sau se aplica infracțiunilor săvârșite după data in care a intrat legea in vigoare?
Poate sa ma lămurească și pe mine cineva? Tin sa precizez ca pe perioada urmăriri penale nu am avut drept de conducere. Deja a trecut mai bine de un an. Va Rog dacă se poate sa ma lămuriri! Mulțumesc mult !
Am luat legatura aZi cu DVLA și le am spus ce s a întâmplat . Îmi vor elibera un permis nou fără probleme atâta timp cât fapta nu s a produs pe teritoriul UK-ului. Le-am spus exact ce s-a întâmplat . Mi-au sugerat sa aplic pt un “replacement”dacă vreau sa conduc incontinuare in UK. Doar ca nu am drept de conducere pe teritoriul României .

tomaion a scris:

Nu sunt sigur ca este si cazul dvs dar se pare ca ar exista o modalitate de a recupera permisul de UK...cititi link-ul www.avocatnet.ro/forum/discu...
sau
www.avocatnet.ro/forum/discu...
E totusi complicat pentru ca m-ai mult ca sigur dovada eliberata de politist a fost fara drept de conducere si mai mult ca sigur dvs nu ati cerut la Politia Rutiera respectiva sa va tina permisul pana parasiti tara...intrebati un avocat sa va indrume pentru pasii de urmat, asa cum v-am sfatuit...

multumesc foarte mult! raspunsul dumneavoastra mi-a fost de mare ajutor! as vrea sa va mai intreb ceva. care credeti ca ar fi beneficiile sa-mi angajez avocat pt a ma reprezenta daca am recunoscut fapta si am cooperat cu autoritatile si incontinuare voi coopera. cu ce credeti ca ma va ajuta avocatul sau care sunt plusurile daca o sa am un avocat, si care sunt minusurile daca nu o sa am avocat? ma puteti lamuri? Multumesc mult!
Am fost oprit de poliție și depistat cu 0.54 g alcool pur in aerul respirat. Țin sa Menționez ca sunt la prima abatere. Am fost dus la spital pt recoltarea probelor biologice. Permisul îl aveam de UK. Politistul mi-a spus ca o sa fie anulat iar doi ani nu am voie sa dau pt redobândire . Întrebările mele sunt următoarele. Ce risc acum? Credeți ca procurorul o sa înainteze dosarul in curte și o sa mi anuleze permisul? Dacă se întâmpla asta, cât timp nu o sa mai pot da pt permis? Dacă îmi declar in UK permisul ca pierdut eu primesc altul in decurs de câteva zile . Nu am de gând sa l folosesc in România decât acolo pt ca am nevoie . Credeți ca ar fi o idee buna ?
Mulțumesc .