avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 731 soluții astăzi
Forum Activitate Madaaa

Activitate Madaaa

Buna ziua,

Am un salariat (barbat) ce doreste sa intre in CCC deoarece sotia acestuia nu a realizat venituri supuse impozitului de mai bine de 4 ani.
Acesta isi mai poate lua cele 10 zile de concediu paternal + 5 zile zile de la atestatul de puericultura daca el va fi cel ce intra in CCC ???
Cum ar fi corect: sa las sa treaca cele 15 zile lucratoare de concediu paternal urmand ca din ziua a16a sa ii suspend contractul si sa ii dau adeverinta sa mearga sa isi depuna dosarul pt indemnizatie ??

Multumesc !
Răspuns la discuția Custodie comuna fizica
Buna ziua,

Tuturor celor de mai sus care ati spus ca nu se poate o astfel de custodie vreau sa va anunt ca se poate! Iata ca s-a putut !! 2 saptamani la mine 2 saptamani la tatal lor.. Hotararea instantei definitiva si irevocabila !
Ce e drept doar dupa implinirea celui mai mic copil a varstei de 2 ani (decembrie 2023) insaaa NU SE POATE se pare ca nu exista !
2 saptamani cu 2 saptamani fara nici o pretentie financiara din partea nici unuia !
Sanatate!!
Buna seara,

Am o hotarare de divort definitiva si executorie si doresc sa-l execut pe salariu pe fostul sot pentru pensia alimentara si pentru cheltuielile de judecata.

Ce trebuie sa fac pentru a putea merge la executor cu hotararea pentru a fi pusa in aplicare?
Legalizata..unde? Doar la notar e suficient sau cum trebuie procedat?

Multumesc!
Buna ziua,

Luni voi depune catre instanta din Bucuresti cererea pentru divort.
Divort cu 2 copii mici..2 ani / 3 luni.

In cat timp de la inaintarea cererii catre instanta va fi notificat sotul ca am bagat divort?

Multumesc !
Discuție Al doilea ICC
Buna seara,

Am nascut pe 23 martie 2020 primul copil, de atunci fiind in ICC iar pe 21 decembrie 2021 am nascut al 2lea copil.
Cand ar trebui sa depun dosarul pentru intrare in cel de al2lea ICC? Si cum voi demonstra venitul celor 12 luni anterioare sarcinii? Adica ce tine loc de adeverinta eliberata de la locul de munca?

Multumesc frumos!
Buna ziua,

Inainte de a ramane insarcinata nu mai lucram insa am beneficiat de CCC pentru ca am realizat venituri supuse impozitului într-o perioadă de 12 luni din ultimii 2 ani dinaintea nașterii.
Primul copil are 1 an si 8 luni iar eu urmeaza sa nasc in decembrie 2021 iar, deci baiatul va implini varsta de 2 ani in martie 2022.
In aceasta situatie, ce acte trebuie sa depun la dosarul pt CCC2 tinand cont ca acum nu mai am dovada venitului realizat de la angajator (adeverinta) ?
Sau ce cer si cui ma adresez ?

Multumesc!
Discuție Acte CCC 2
Buna ziua,

Inainte de a ramane insarcinata nu mai lucram insa am beneficiat de CCC pentru ca am realizat venituri supuse impozitului într-o perioadă de 12 luni din ultimii 2 ani dinaintea nașterii.
Primul copil are 1 an si 8 luni iar eu urmeaza sa nasc in decembrie 2021 iar, deci baiatul va implini varsta de 2 ani in martie 2022.
In aceasta situatie, ce acte trebuie sa depun la dosarul pt CCC2 tinand cont ca acum nu mai am dovada venitului realizat de la angajator (adeverinta) ?
Sau ce cer si cui ma adresez ?

Multumesc !
Răspuns la discuția Custodie comuna fizica
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
El "poate"multe dar defapt nu poate nimic. Tinand cont ca are un program ft incarcat de abia poate pt el singur dar cu 2 copii.. Ambitii proaste pe spatele unor copii nevinovati..
gi-jane2 a scris:

daca nu vrea sotul sa ia baiatul si dvs fata, nu se va putea nici asa. Daca dvs nu puteti avea grija de ambii, el zice ca poate, asa ca lasati-l pe el.
corect e ca ambii copii sa aiba locuinta la dvs si tatal sa aiba grija de ei cat de mult poate, cand aveti dvs nevoie, dar daca nu vrea...


Răspuns la discuția Custodie comuna fizica
Eu sunt constienta ca nu putem pune pe drumuri un copil de abia nascut..insa ma gandeam ca ar fi posibila aceasta custodie si ulterior sa ma inteleg cu el sa cresc eu fata pana se face mai mare putin. Deci inteleg ca nu..

Atunci exista sansa sa ramana el cu baiatul cel mare si eu cu fata care se va naste curand?
Ideea este ca nu ma pot drscurca singura fizic cu cei 2, neavand ajutor..

Buna seara,

Ma aflu in plina despartire de sotul care m-a inselat. Avem impreuna un copil de 1 an jumatate iar eu sunt insarcinata in 7 luni, urmand sa nasc cel de al2lea nostru copil in luna decembrie.
Eu imi doresc custodie comuna fizica pentru copiii nostri, astfel sa poata fi crescuti atat de mine cat si de tata insa sotul nu isi doreste asta. El vrea ori sa ii iau eu pe amandoi, ori sa ii ia el..
Sotul este avocat si tot incearca sa imi bage in cap ideea cum sa nici un judecator nu o sa fie de acord sa imi dea mie custodie comuna fizica.
Intrebare: credeti ca exista vreo sansa sa obtin aceasta custodie astfel incat sa putem creste separati dar impreuna cei doi copii ?
Un program de genul 2 sapt la el si 2 la mine..? Sau o luna si o luna.. cum se va stabili.
Noi locuim foarte aproape unul de celalalt, la 4 blocuri distanta.

Va multumesc mult!