Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotarare executorie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotarare executorie

Buna seara,

Am o hotarare de divort definitiva si executorie si doresc sa-l execut pe salariu pe fostul sot pentru pensia alimentara si pentru cheltuielile de judecata.

Ce trebuie sa fac pentru a putea merge la executor cu hotararea pentru a fi pusa in aplicare?
Legalizata..unde? Doar la notar e suficient sau cum trebuie procedat?

Multumesc!
Madaaa, utilizator
Se legalizeaza la judecatorie, nu la notar. La judecatoria unde v-ati judecat.
Legalizati hotararea la instanta care a pronuntat-o, apoi luati legatura cu un executor care va institui poprire pe venituri atat pentru recuperarea cheltuielilor de judecata cat si pentru plata lunara a pensiei de intretinere.