avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotarare executorie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotarare executorie

Buna seara,

Am o hotarare de divort definitiva si executorie si doresc sa-l execut pe salariu pe fostul sot pentru pensia alimentara si pentru cheltuielile de judecata.

Ce trebuie sa fac pentru a putea merge la executor cu hotararea pentru a fi pusa in aplicare?
Legalizata..unde? Doar la notar e suficient sau cum trebuie procedat?

Multumesc!
Ultima modificare: Duminică, 6 Noiembrie 2022
Madaaa, utilizator
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 10:02, 6 Noiembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se legalizeaza la judecatorie, nu la notar. La judecatoria unde v-ati judecat.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legalizati hotararea la instanta care a pronuntat-o, apoi luati legatura cu un executor care va institui poprire pe venituri atat pentru recuperarea cheltuielilor de judecata cat si pentru plata lunara a pensiei de intretinere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara ayda9988 ayda9988 buna ziua, am o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila (legalizata), prin care s-a stabilit divortul, custodie comuna asupra minorelor, ... (vezi toată discuția)
Am o întrebare despre neplata pensiei de întreținere: cum se procedează pentru a se reține suma din salariu? Sipos Manuela Sipos Manuela Fostul ginere nu a mai plătit pensia alimentara celor doua minore de 5 luni ce putem sa facem sa i se retina din salar lunar bani ce trebuie plătiți pentru ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! am trecut prin divorț cu minori(trei). pe hotărârea ... Gabigeo Gabigeo Bună ziua! Am trecut prin divorț cu minori(trei). Pe hotărârea de divorț scrie ca pârâtul nu da dovada de implicare fata de familie.Are obligația de a ... (vezi toată discuția)