avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Activitate Robert882901

Activitate Robert882901

As dorii sa închiriez masina personala unei Flote Uber/bolt. Cum se face având în vedere ca sunt o persoana fizica. Vreau sa fac acest lucru 100% legal sa nu am probleme cu legea.
Am găsit o persoană care imi ofera 20000€ cash pt ai ceda antecontractul facut pt un imobil . Cum pot proceda cu banii sa nu am probleme. Cum ma sfătuiți să fac. El este din Rep. Moldova si zice ca are comisioane mari pt a transfera in Ro. Eu am inteles ca maxim 10000 euro as putea pune în cont dar si aia treb justificări. Ce sa cer notarului. Va multumesc
Bună seara! Urmează să predau un contract pt un imobil cumpărat în rate de la dezvoltator. Noul cumpărător treb sa îmi dea 20000€ banii mei si restul dezvoltatorului. Problema cred eu ca ii are cash. Cum sa ma comport în cazul ăsta sa nu am probleme cu legea. De la notar mi_au zis ca nu sunt obligat să îi declar. Dacă ii declar treb sa plătesc ceva. La banca nu am probleme daca depun cash in felul asta
Discuție Contract munca
Am un contract pe termen ilimitat in Italia ma intereseaza sa muncesc pt 1 luna cu alta firma in Romania. Cum as putea face,? Firma din Ro se ocupa transport marfa
Am resedinta si loc de munca in Italia. Ma pot pune in medical in Romania. Ma aflu momentan in Romania si am ceva probleme de sanatate. Cum pot face fara sa ma probleme la locul de munca in Italia.
Discuție Imobil
Am cumparat un ap rate dezvoltator,am dat avansul si am semnat antecontractul la notar fara sa ma consult cu cineva. Rezultatul: ap trebuia sa se predea in noiembrie 2018 si suntem de sfarsitul lunii iulie 2019 si nu ii gata. Eu platesc chirie cand imi pot platii ap. Nu sunt nici un fel de clause in antecontract. Practic sunt legat de maini. Am fost la un avocat si mi_a dpus ca nu pot face decat o notificare. Sau alta varianta sa renunt la el si avansul il voi lua cand ei revind apartamentul. Ce as putea face, marea ?
Asa si fac deja am contactat primaria municipiului Brasov. Sper sa imi raspunda. Nu inteleg oamenii aia cum stau asa de peste un an....... Va multumesc mult pt info
Am incheiat un antecontract pt achizitionarea unui apartament in Brasov. Blocul deja in intarziere de 3 luni, celalat bloc facut de ei care este langa mine are apa de la un put, nu are gaz ,contract salubrizare si curent de pe santier. Aceleasi conditii are si blocul unde urmeaza sa ma mut. A trecut peste 1 an de cand oameni stau fara utilitati. Ne spune ca este din cauza primariei ca nu le da avize pt apa gaz lumina . Cum este posibila situatia asta