Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract nerespectat, dezvoltator cu probleme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract nerespectat, dezvoltator cu probleme

Am incheiat un antecontract pt achizitionarea unui apartament in Brasov. Blocul deja in intarziere de 3 luni, celalat bloc facut de ei care este langa mine are apa de la un put, nu are gaz ,contract salubrizare si curent de pe santier. Aceleasi conditii are si blocul unde urmeaza sa ma mut. A trecut peste 1 an de cand oameni stau fara utilitati. Ne spune ca este din cauza primariei ca nu le da avize pt apa gaz lumina . Cum este posibila situatia asta
Manuela Rășină, administrator
Interesati-va intai la primarie pentru a va lamuri daca problem sta asa cum este expusa de dezvoltator si daca nu este reala motivatia acestuia, il chemati in judecata. Daca problema sta asa cum spune dezvoltatorul, vedeti al primarie care sunt motivele pentru care nu sunt eliberate avizele- poate ca dezvolatorul nu si-a respectat obligatiile de plata sau de depunere a documentatiei la primarie si atunci este tot culpa acestuia. Daca dezvoltatorul isi permite sa tina un bloc intreg in asemenea conditii de un an, isi mai permite si de acum incolo daca nu intreprindeti nimic.
Luati legatura cu un avocat si rugati-l sa va sprijine in demersurile pe care trebuie sa le faceti
Asa si fac deja am contactat primaria municipiului Brasov. Sper sa imi raspunda. Nu inteleg oamenii aia cum stau asa de peste un an....... Va multumesc mult pt info
Ţi-a promis firma că o să racordeze blocul la utilităţile oraşului?
Dacă nu a promis nimic, nu o vezi nimic.
Scrie în contract?
Dacă da, atunci ai mai multe metode legale de remediere a situaţiei.
Este vorba de un contract aici. Citeşte ce scrie în contract, ce au promis.