avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 451 soluții astăzi
Forum Activitate romicichi

Activitate romicichi

Răspuns la discuția reluare activitate in 2010
Multumesc mult, katica.=D>
Buna ziua.
Am o firma infiintata in 2008, in 2009 si-a suspendat activ. pe 3 ani(incepand cu 1 mai 2009). La 30.03.2010 si-a reluat activitatea si are un profit de 4800 ron pina la 30.06.2010. In perioada 01.01.2009-01.05.2009 firma nu a avut activitate. Ce calculez si virez la 30.06.2010, impozit pe profit sau minim ?#-o
Răspuns la discuția angajare someri
Multumesc mult , Angel 2007.
Răspuns la discuția angajare someri
este vorba despre concediere individuala cf. art.65, alin. 1 din Codul Muncii.
Discuție angajare someri
Exista o limitare de timp in ce priveste reangajarea unor someri la aceeasi unitate?
care sunt contributiile salariale (angajat+angajator) care trebuie platite pt. colaboratori? Este vorba despre o fundatie privata care organizeaza cursuri postliceale de calificare, profesorii respectivi avand contracte de colaborare.
Răspuns la discuția angajare ca si contabil
1. O primavara frumoasa, fericire si noroc!
2. Unde scrie ?
Pt. mioo: poti sa faci cim partiale cu 2 ore pentru fiecare srl in parte; atentie ce interval orar treci pe cim-uri, sa nu coincida cu cel de 8 ore.
Răspuns la discuția Declaratie 101 rectificativa
Buna ziua.
nu am facut evaluarea soldului 167 la 31.12.2008, trebuie sa fac 101 rectificativa pt.2008. Intrebarea e : o fac pe formularul 101 din programul de declaratii pe 2009
unde bifez "rectificativa" ? Completez numai randurile care s-au modificat sau toata declaratia din nou, cu sumele corecte? Am facut :
1174 = 167 5445 -dif. nefab. curs valutar
1174 = 441 -871 - impoz. profit raportat in plus
Cum si cand fac inchiderea lui 1174 ?
Multumesc mult.
Buna ziua. Din cate am inteles, se folosesc 665/765 pt. evaluarea creantelor, datoriilor , disponibilitatilor din banca,casa, etc. exprimate in valuta, iar 668/768 pt. cele in lei a caror decontare se face in functie de cursul unei valute. Am urmatoarele intrebari: soldul lui 167(leasing financiar) la sf. an 2009 este la cursul istoric, lunar am facut evaluarea decontarilor ratelor si dobanzii prin compararea cursului istoric cu cursul din factura lunara astfel:
% = 404
167 -rata la curs istoric
4426
765/665 - dif. favor./nefav. intre curs istoric si curs din fact.
Trebuie sa fac evaluarea soldului 167 de la sfarsitul anului 2009 la curs BNR de la sf. an 2009 ? Care sunt inregistrarile in acest caz?
In cazul facturilor lunare de rata si dobanda, evaluarea o fac la curs BNR de la sf. lunii in fct. de curs istoric sau de curs de facturare ?
Pentru soldul 411 si 401 de la sf. an 2009 se fac evaluari la curs BNR separat pt. fiecare factura din componenta soldului, chiar daca fact. au vechime de 2 -3 luni?
felicitari si multe multumiri celor care se afla in spatele Avocatnet-ului=D> pentru ocazia de a invata, de a fi informat si de a ajuta pe cei care au nevoie. Multumesc mult celor care isi fac timp pentru a raspunde pe Forum. Sunt Oameni carora le pasa. Iar pe acesti Oameni eu ii consider si Prietenii mei. Si, credeti-ma, in ziua de azi ai nevoie de prieteni.
Multumesc si succes!:vishenka: