Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Declaratie 101 rectificativa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Declaratie 101 rectificativa

Buna ziua,

O societate comerciala a declarat incheierea exercitiului financiar al anului 2009 pana la 25.02.2010,data pana la care se depune declaratia 101 si se plateste impozitul.Situatiile financiare se intocmesc la 15.04.2010 si cu aceasta ocazie se constata lipsuri si erori la calculul impozitului pe profit.Acesta se reclaculeaza si in situatiile financiare se trece impozitul recalculat.
Intrebare: se poate face o declaratie 101 rectificativa in conditiile in care am declarat inchiderea anului 2009 pana pe 25.02.2010.Care sunt riscurile si consecintele?
Termenul de declarare de 25.02.2010 este in acelasi timp si termen de plata pentru impozitul final aferent anului 2009.
Daca se face declaratie rectificativa si impozitul rectificat este mai mare decit cel declarat initial, atunci de la data de 25.02.2010 se vor calcula majorari de intirziire 0,1% pe zi pentru suma datorata / nedeclarata / neachitata
Daca declaratia rectificativa va avea un impozit mai mic decit cel declarat /virat initial va rezulta impozit pe profit virat in plus
Ce am spus este valabil pentru cazul in care pe 25.02 se achita integral ceea ce se declara initial .

Multumesc mult !
am reevaluat creditul in valuta,dar am omis reevaluarea leasing. impozitul pe profit nu se schimba ca suma declarata la impozit datorat,intrucat societatea nu are profit,este in pierdere si plateste impozitul minim.am diferenta la cheltuieli financiare (pozitia 5) intre declaratia depusa si balanta la 31.12.2009. se maresc cheltuielile si se majoreaza pierderea fiscala. este musai depunerea declaratiei rectificative?multumesc.
daca diferenta nu este semnificativa puteti lasa leasingul neevaluat la 31.12. si corectati in ianuarie
In acest caz declaratia 101 ramine asa, iar bilantul il veti face pe baza balantei care a stat la baza intocmirii declaratiei 101.
Notiunea de diferenta semnificativa este definita in omef 3055 si este acea diferenta care nu influenteaza semnificativ rezultatul financiar .
Buna ziua.
nu am facut evaluarea soldului 167 la 31.12.2008, trebuie sa fac 101 rectificativa pt.2008. Intrebarea e : o fac pe formularul 101 din programul de declaratii pe 2009
unde bifez "rectificativa" ? Completez numai randurile care s-au modificat sau toata declaratia din nou, cu sumele corecte? Am facut :
1174 = 167 5445 -dif. nefab. curs valutar
1174 = 441 -871 - impoz. profit raportat in plus
Cum si cand fac inchiderea lui 1174 ?
Multumesc mult.