Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii angajare someri
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

angajare someri

Exista o limitare de timp in ce priveste reangajarea unor someri la aceeasi unitate?
L53/2003 ART. 72
(1) Angajatorul care a dispus concedieri colective nu poate face noi incadrari pe locurile de munca ale salariaţilor concediati timp de 9 luni de la data concedierii acestora.
(2) în situaţia în care în aceasta perioada se reiau activităţile a căror încetare a condus la concedieri colective, angajatorul are obligaţia de a transmite salariaţilor care au fost concediati o comunicare scrisă în acest sens şi de a-i reangaja pe aceleaşi locuri de munca pe care le-au ocupat anterior, fără examen sau concurs ori perioada de proba.
(3) Salariaţii au la dispoziţie un termen de maximum 10 zile lucrătoare de la data comunicării angajatorului, prevăzută la alin. (2), pentru a-şi manifesta în scris consimţământul cu privire la locul de munca oferit.
(4) În situaţia în care salariaţii care au dreptul de a fi reangajati potrivit alin. (2) nu isi manifesta în scris consimţământul în termenul prevăzut la alin. (3) sau refuza locul de munca oferit, angajatorul poate face noi incadrari pe locurile de munca rămase vacante.
romicichi a scris:

Exista o limitare de timp in ce priveste reangajarea unor someri la aceeasi unitate?

La ce va referiti?
este vorba despre concediere individuala cf. art.65, alin. 1 din Codul Muncii.
Nu exista termen in situatia dvs.,asa cum s-a aratat mai sus prevederea este pentru concediere colectiva.