avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Activitate szture

Activitate szture

Buna ziua. Sunt un institut de invatamant superior neplatitor de tva. Lunar primesc o factura intracomunitara de prestari servicii de mentenanta program cu tva. Am ceva de declarat in acest sens?
Buna ziua!
Eroii revolutiei din 1989 trebuie sa plateasca impozit pe veniturile din salarii?
Unde gasec reglementarile?

Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Lucrez la o facultate privata si beneficiem de burse Erasmus+.
Intrebarea mea este cum inregistrez in contabilitate suma incasata, plata catre bursieri si decontarea sumelor.

Multumesc anticipat pentru raspuns
Buna,
Avem a societate care urmeaza sa presteze servicii de telemareketing pt. o societate din italia. Cum se factureaza, cu sau fara tva?
Multumesc anticipat.
Buna...
Am o societate care presteaza servicii de telemarketing doar pentru societatea mama in Italia. Sincer, nu stiu unde ma incadreaz in Codul Fiscal dpdv. al Tva-ului.
Trebuie sa facturez cu Tva, e cu taxare inversa? Am tot citit, dar parca tot mai putin inteleg.
Multumesc pt ajutor.
Discuție Facturarea
Buna ziua,
Intrebarea mea ar fi urmatoarea: sunt obligata ca sa emit facturi in 3 exemplare sau ajunge si in 2. Va multumesc mult.
Discuție CAEN
Buna ziua,
La recodificarea CAEN-ului societatea noastra a schimbat doar caen-ul aferent activitatii de baza,iar cele secundare au ramas nemodificate.M-ar interesa sa stiu de ce e nevoie pt a le schimba si pe acestea,daca iarasi va trebui modificat actul constitutiv,in consecinta, m-ar interesa toate informatiile pentru rezolvarea acestei probleme.
Va multumesc mult
Discuție auditare?
Buna ziua
Sunt angajata noua la o societate la care contabilitatea pana in acest an s-a tinut de catre o firma de contabilitate.
Tin sa va spun ca eu nici pana in ziua de azi n-am o balanta la 31.12.2007 si culmea,acum mi s-a spus ca bilantul anului trecut trebuie auditat.
M-ar interesa conditiile in care e obligatorie auditarea, si daca de-acum incolo in fiecare an va trebui s-o facem.
Va multumesc mult.
Buna ziua.Suntem o societate de comert cu ridicata a pieselor de schimb auto.Acum ne-am schimbat sediul unui punct de lucru.V-as ruga sa-mi spuneti de ce autorizatii am nevoie,ce demersuri am de facut,incepan de de la fiscalizarea casei de marcat(avem ceva vanzare en detail) pana la comunicari la Finante,Reg.Com si diverse autorizatii. Va multumesc mult si astept raspunsurile dumneavoastra.