avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate contaama

Activitate contaama

Răspuns la discuția Indemnizatie Ingrijire copil
imi dati is mie un articol de lege va rog frumos. Multumesc!
Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu o informatie: am o salariata incadrata cu timp partial de 2 ore/zi, cu functia de baza la societate, fara sa mai beneficieze de un alt venit, iar acum este gravida. Intrebarea mea este daca poate beneficia de concediu pentru ingrijire copil?
Multumesc!
Va rog frumos sa imi spuneti si mie unde scrie ca anuntul pentru bonurile fiscale trebuie sa fie listat color pe carton si plastifiat. Eu am vazut ca doar trebuie afisat, nu si pe ce fel de hartie trebuie.
Multumesc!
Răspuns la discuția Servicii electronice
am dar tema de casa la Metodologie Timis si m-au amanat iar cand am fost din nou cu problema mea la ei am primit un raspuns contradictoriu. Totusi nici ei nu sunt lamuriti, dar mi-au spus sa ma inregistrez pe M1SS si sa colectez TVA din tara in care am incasarea.
Referitor la nationalitate, imi dau seama ca pe extrasul de cont imi este trecuta incasarea astef: Popescu Ionica, CNP.... si serie, nr CI. O sa incerc sa-i spun colaboratorului meu sa faca in program o rubrica cu rezidenta, dar de unde oare o sa am eu certitudinea ca o sa-mi completeze corect domiciliul sau resedinta?
Totul este in ceata....
Buna ziua,
Am si eu urmatoarea speta ( poate ma ajuta cineva cu cateva informatii #-o
#-o:frantic: ca numai stiu cum sa interpretez) :
O societate neplatitoare de TVA in Romania, pune la dispozitie persoanelor fizice pe internet un joc de strategie. Pentru a avea acces la acest joc se face virament bancar de achizitie credite aferente jocului. Printre persoanele fizice care achizitioneaza credite sunt si romani care sunt plecati prin tari straine. Intrebarile mele sunt:
- aceste persoane fizice se numara printre nerezidenti la care ar trebui sa le fac factura cu tva-ul din tarile membre UE?
- daca in banca imi intra 30 Euro de la Popescu Matei cu cnp.... si serie, nr CI avand ca tara ordonator plata DE, se considera a fi domiciuliu stabil sau resedinta in RO?
Multumesc!
Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva cu o informatie legata de cursul valutar folosit pentru a calcula salariu pe Germania. Am un sofer care are 40 ore pe teritoriul Germaniei. Am facut 40 h*8.5 E/h = 340 euro. Dar la ce curs ar trebui sa calculez aceasta suma?
Multumesc!
Răspuns la discuția Pensionar limita de varsta
Multumesc frumos pentru raspuns!
Buna ziua,
Am o persoana la care imi inceteaza CIM de drept pentru pensionare limita de varsta. Angajatorul doreste sa pastreze colaborarea cu salariatul. Intrebarea mea este daca pot sa il reangajez cu 8 ore in conditiile in care salariatul doreste sa beneficieze si de pensie si de salariu?
Multumesc!
Este adevarat ca s-a suspendat pana in vara anului 2015, dar firma mea incarca si descarca in Germania, nu face doae tranzit. Multumesc!
Buna ziua,
Am si eu urmatoarea speta: am o cladire achizitionata in 2008 la valoare contabila de 19925 ron, la care am avut modernizari de 91750 ron in 2009. Se reevaluaza in 2011 la valoarea de 122600 ron. Eu am inregistrat in 105 diferenta din reevaluare in 2011. La finele anului 2014 am o noua reevaluare in care imobilul este in suma de 87.500 ron. Amortizare inregistrata pana in prezent in suma de 10080 ron.Eu am facut urmatoarele inregistrari:
% = 212
2812 10.080
105 15902
6813 9118
La calculul impozitului pe profit suma de 9.118 ron am considerat-o nedeductibila. Discutand cu un alt coleg despre acest lucru mi-a spus ca suma de pe cheltuieli este integral deductibila pentru ca am mai avut o reevaluare precedenta. Va rog frumos sa ma ajutati cu cateva pareri daca cheltuiala este sau nu integral deductibila. Multumesc!