avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 377 soluții astăzi
Forum Activitate contsters111

Activitate contsters111

Nerespectarea actului aditional la CIM. In luna septembrie am primit o decizie , numita de reincadrare prin care mi se aducea la cunostiinta ca salariul de baza este 5000 lei. La cererea mea scrisa prin care solicitam eliberarea fluturasului am constat ca salariul de baza este mai mic decat salariul de incadrare cu salariul minim pe economie net. Pentru nerespectarea de catre angajator a deciziei de incadrare unde ma adresez ? Cum pot obliga angajatorul sa mi respecte drepturile salariale?
Nu am fost imputernicita sa ridic salariul din trezorerie.La solicitarea mea scrisa am primit fluturasul de salariu , fara sa fie semnat de contabila. Scoala refuza sa-mi dea drepturile salariale lunare in numerar, pentru motivele scrise mai sus. Mi-a comunicat in scris ca in 5 zile de la comunicare adresei sa ii dau dau contul IBAN. Pentru restantele salariale din ultimii 7 ani am depus cerere pentru eliberarea unei adeverinte cu drepturile calculate lunar precum si modul de calcul .Nu mi s-a eliberat acea adeverinta pentru acelasi motiv - nu dau contul IBAN , precum si faptul ca inspectoratul scolar pune in executare hotararile judecatoresti definitive.Drepturile salariale au fost castigate in urma respingerii contestatiei depuse de directorul scolii impotriva ordonantei procurorului. Directorul a depus plangere penala impotriva angajatului. Trebuie sa promovez o actiune in instanta prin care sa solicit sa primesc drepturile mele din luna septembrie in numerar?
Refuzul angajatorului de a plati drepturile salariale ale unui angajat in numerar, pe motiv ca este pandemie si ca nu au casier. Contabilul sau secretara nu pot fi imputerniciti. dupa o luna si jumatate de activitate nu am primit salariul fiindca nu am - dat cont -. Dupa trei zile mi s-a comunicat de catre contabila ca pot sa ma duc personal sa-i ridic de la trezorerie sau banca. Pot sa ridic bani din trezorerie fara sa fiu imputernicit? Angajatul pote fi obligat de angajator sa isi primeasca drepturile salariale prin banca?
Administratorul nu are curs de calificare. Cenzor-ul nu are studii economice sau juridice. Acestia sunt din anul 2012 , respectiv 2004. Asociatia de proprietare nu are un cont deschis. Un proprietar al asociatiei de proprietari poate solicita suspendare sau nulitate contractului atat al administratorului cat si al cenzorului? Asociatia este constitutiva legal , daca nu are comitete executiv ?
Delegare de atributii Presedintele unei asociatii de proprietari ii poate delega administratorului atributiile sale ? De exemplu sa semneze sesizari si sa le depuna la diverse institutii, sa semneze afisele de convocare , sa semneze in locul comitetului executiv ...
art.47 (1) După constituirea asociației de proprietari va avea loc cel puțin o dată pe an, în primul trimestru, o întrunire a adunării generale a asociației de proprietari.
Din art. 47 eu inteleg ca in primul trimestru , trebuie sa aibe loc o adunare generala. Iar in tot anul pot avea loc si altele ( cel putin una o data pe an , in primul trimestru).
Un an fiscal cate trimestre are?
Legea 196 prevede ca prima adunare generala sa aiba loc in primul trimestru al anului. Anul fiscal este an calendaristic. Anul trecut , adunarea generala a avut loc in luna aprilie (pe luna aprilie se afiseaza fisa de intretinere pentru luna martie ).In ce luna se stabileste prima adunare generala a as de proprietari ? martie aprilie?
In ce luna ati introdus actiunea ?
Art 28 si urm. , art 52 stabilesc drepturile proprietarilor din codomeniu, Faceti apel. Lipsa de interes a fost pusa in discutie ? Presedintele , membrii comitetului executiv, cenzor sunt toti membrii ai asociatiei de proprietari ? In ce luna ati introdus actiunea ?
Repartizarea pierderilor de apa se stabileste prin hotarare a as de proprietari. Solicitati o copie dupa acea hotarare.