Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administratorul nu are curs de calificare. Cenzor-ul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administratorul nu are curs de calificare. Cenzor-ul nu are studii ...

Administratorul nu are curs de calificare. Cenzor-ul nu are studii economice sau juridice. Acestia sunt din anul 2012 , respectiv 2004. Asociatia de proprietare nu are un cont deschis. Un proprietar al asociatiei de proprietari poate solicita suspendare sau nulitate contractului atat al administratorului cat si al cenzorului? Asociatia este constitutiva legal , daca nu are comitete executiv ?
contsters111, utilizator
Sunt aspecte distincte temeinicia si legalitatea functionarii persoanei juridice asociatia de proprietari si nerespectarea dispozitiilor in vigoare de catre reprezentantii asociatiei de proprietari
Actualmente infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari este guvernata de disp L nr 196/2018
Legea in vigoare impune conditii stricte pentru exercitarea responsabilitatii ade administrator de imobil respectiv detinerea de atestat profesional care are valabilitate 4 ani cu posibilitate de reinnoire
Cenzorul este intern sau extern?
Legiuitorul a prevazut 2 situatii distincte
Cenzorul intern ales dintre membrii proprietari poate exercita responsabilitatea daca detine studii medii de specialitate
Daca nu se poate alege cenzor intern asociatia de proprietari prin comitetul executiv urmeaza sa incheie raport juridic de munca cu persoana acreditata CECCAR
Atat administartorul de imobil cat si cenzorul,exercita responsabilitati sipresteaza activitati in baza unui raport juridic de munca incheiat cu angajator persoana juridica asociatia de proprietari
Un proprietar poate face orice ce fel de cereri,solicitari intelege sa adreseze,dar in cazul de fata proprietarul nu detine calitate in raportul juridic pe care solicita sa fie suspendat
Asociatia este constitutiva legal , daca nu are comitete executiv ?

Sunt aspecte distincte temeinicia si legalitatea infiintarii asociatiei de proprietari si existenta structurilor de reprezentare=comitet executiv
Avand in vedere situatia prezentata care staruie din 2012,ideal ar fi sa sesizati oficial serviciul specializat din primaria teritoriala,care poate dispune echipa de verificat care sa dispuna masuri pentru respectarea dispozitiilor in vigoare