avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate danutza33

Activitate danutza33

Taiere copaci aproape de hotar

Am un vecin cam descentrat care vrea sa ma oblige sa tai 10-15 copaci aflati la 50 cm-1m de hotarul/gardul cu el. Copacii au 30 ani si plantati inainte sa fiu eu proprietar, detin dovezi fotografice in acest sens. El nu detinea terenul de langa mine atunci. In ultimii ani mi-a taiat in nenumarate randuri crengile dinspre el, astfel ca am jumatati de copaci acum. L-am filmat cand aduna frunzele cazute in curtea lui cu lopata si mi le arunca in curte. A aruncat si crengile taiate de el tot in curtea mea.

Intrebarile sunt:
-are sanse de castig, avand in vedere cele descrise mai sus?
- ce e de facut?
- ce legi sunt aplicabile? (legile de atunci cand au fost plantati sau cele de acum, care specifica min 2 metri de hotar?)
Alexandru Surcel, aici este vorba de o persoana fizica, nicidecum organizatie.
Alexandru Surcel prestatorul e obligat sa declare sumele incasate? Daca da, unde si in ce conditii?

(ma intreb de ex daca preotii declara ce e in cutia milei si cu ce e diferita situatia asta de cea expusa de mine mai sus)
Va multumesc frumos pentru opinie
Romibaro, e foarte corect, insa exista o gramada de evenimente unde scrie "donatia minima: x lei" sau "donatie recomandata: x lei". Bineinteles daca cineva nu doreste sa faca donatia respectiva, poate sa n-o faca, dar in acest context am nevoie de sfaturi dpdv legal.
In ce conditii o persoana fizica poate primi legal donatii cash?

(ex: pt organizarea cursuri, workshop-uri, evenimente) - si fara a aparea probleme cu fiscul in caz ca cineva face o sesizare?
In ce conditii o persoana fizica poate primi legal donatii cash?

(ex: pt organizarea cursuri, workshop-uri, evenimente) - si fara a aparea probleme cu fiscul in caz ca cineva face o sesizare?
Dar stiu ca serviciul de taxe locale notifica la inmatriculari unde sunt obligat sa inscriu masina in 3 luni de la achizitie.
(Mentionez ca inca n-am pus-o pe fiscalul meu, desi am depasit 1 luna - voi plati o amenda de 40 lei)
Pe talon scrie ca e instrainata catre mine.
Returnare masina second hand dupa incheiere contract v-c (intre persoane fizice)

Am cumparat de la o persoana fizica un autoturism la care s-a stricat motorul pe drumul de intoarcere spre orasul meu.

Doresc sa i-l returnez si sa-mi returneze banii.

Am incheiat contract v-c, masina a fost scoasa de pe fiscalul lui dar, datorita situatiei, nu am pus-o pe fiscal in orasul meu si nici la inmatriculari pe numele meu.

Intrebarea este: daca ne hotaram amiabil sa ii returnez masina si sa imi returneze banii, care e procedura? Mai trebuie sa o pun pe fiscalul meu, sa ii fac R CA, sa o inmatriculez cu toate taxele aferente, si apoi sa facem un nou contract de V-C sau e mai simplu de atat?
Returnare auto dupa incheiere contract v-c

Am cumparat de la o persoana fizica un autoturism la care s-a stricat motorul pe drumul de intoarcere spre orasul meu.

Doresc sa i-l returnez si sa-mi returneze banii.

Am incheiat contract v-c, masina a fost scoasa de pe fiscalul lui dar, datorita situatiei, nu am pus-o pe fiscal in orasul meu si nici la inmatriculari pe numele meu.

Intrebarea este: daca ne hotaram amiabil sa ii returnez masina si sa imi returneze banii, care e procedura? Mai trebuie sa o pun pe fiscalul meu, sa ii fac R CA, sa o inmatriculez cu toate taxele aferente, si apoi sa facem un nou contract de V-C sau e mai simplu de atat?