avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Activitate vulpita200

Activitate vulpita200

Am inteles ca cei care au studii superioare vor avea un salariu mai mare.
Ce salariu minim brut si ce salariu minim net trebuie sa primesc? Am 4 ani de facultate, si 1 an de master. Ce salariu minim brut si ce salariu minim net trebuie sa primesc? Nu am mai lucrat pana acum cu carnet de munca. Am lucrat 8 ani de zile la negru fara salariu ( mi se dadeau doar mici cadouri pentru munca mea ), iar de cele mai multe ori nimic , ce sa fac ? Noroc ca am teren arabil , pe care mi-l lucreaza arendasul, ca altfel as muri de foame.
Pentru doamna/domnisoara raluk0207

Pai bunicul meu mai ramasese in 1949 cu 50 de hectare de teren , ca restul de 50 de hectare le luasera comunistii inainte de 1949. El figureaza cu sotia lui in acte cu 100 hectare. teren arabil si 100 ha de pdure, in acea comuna. Ca au mai avut ei mii de ha de padure si teren si in alte comune, pe care le-au luat comunistii . Culmea este ca comunistii au luat 106 ha , asa au masurat ei. Si daca bunicul meu a ramas in 1949, cu 50 de hectare, daca vindea 3 ha unor oameni asa cum au mintit ei, comunistii luau 47 de hectare, nu 50 de hectare. Deci si asta e o dovada in plus ca semnatura bunicului meu era falsa, dar nu m-am mai dus in instanta, ca si asa am avut multe procese pe capul meu. Oricum primarul s-a speriat si pe langa 47 de ha , mi-a mai dat 3 ha chiar daca sunt de calitate proasta. Ce sa fac? Asta e Romania in care traiesc. Parca CEDO nu si-a batut joc de Romania, si judecatorii de acolo resping sute de cereri care vin din Romania si din alte tari, ca nu fac fata . Si mie CEDO mi-a respins 10 cereri, acum nu stiu de ce, ca am trimis cererile la timp, in 6 luni de la pronuntarea deciziei finale. Deci m-a procopsit si CEDO , ca sa zic asa ! Am avut parte de judecatori comunisti si corupti si in Romania si la CEDO !
ANRP o sa ma pricopseasca la fel. O sa fiu miliardar in puncte ANRP. si Ministerul de Finante o sa-mi trimita bani pe lumea cealalta . , cand voi fi in sicriu cu mainile pe piept . Si ma uit la filme. Pentru ca unele filme sunt inspirate din realitate. Doamne daca mai ai mila de familiile nationalizate de comunisti, desfiinteaza ANRP ! ANRP si-a batut joc de familia mea.


ANRP conform grilei notariale ( unde despagubirile sunt derizorii) ar trebui sa-mi dea cam 23-24 miliarde de lei vechi, o suma derizorie, caci acele case ( casa si hotele micut al familiei mele, cu vreo 1500 de metri DE TEREN IN MIJLOCUL ORASULUI ) nu le cumperi nici cu 240 de miliarde de lei . Mai ales ca s-au furat si tablourile de sute de mii de euro ale familiei mele . Care cine stie prin ce case se afla acum. Si statul de ani de zile nu-mi da nici macar 24 de miliarde de lei. O sa mor si nu o sa mai primesc nimic. Ca eu nu am pile la ANRP. Si am citit in ziare ca la ANRP este o adevarata mafie, cel putin asa scriu ziaristii.
[ link extern ]
Pai daca e ruda cu el, de ce nu vrea sa-mi arate si mie? Eu i-am aratat dumnealui, si tot el ma critica pe mine, ca chipurile îi vanez eu greselile lui. Pai maine, poimâine, cu acte false, poate cere mosiile stra-stra bunicului meu, ca am mai patit eu pe la tara lucruri urate , când niste oameni au mintit tribunalul cu acte false ca bunicul meu le-a vandut lor cateva hectare de teren. Au adus si martori mincinosi . Culmea este ca judecatorii le-au dat dreptate, desi semnatura bunicului meu era falsa. ( Mai ales ca bunicului meu comunistii i-au luat in 1949, restul de 50 de hectare de teren, si daca ar fi vandut 3 hectare acelor oameni, comunistii i-ar fi luat 47 de hectare, nu 50 hectare cat i-au luat de fapt ). Vazand hotul de primar ca am dreptate ( ca am adus acte de la arhive) s-a speriat rau de tot, si mi-a mai dat 3 hectare pe unde familia mea nici nu a avut teren. De fapt trebuia escrocul de primar sa-mi dea 50 de ha de teren arabil, dar el mi-a dat 49,08 % teren arabil, 49,92 % pasune, si 1 % teren nearabil. De fapt 10 ha nici macar nu sunt teren de pasune, sunt maracini, unde nici macar caprele nu pot sa manance acei maracini. Dar nu m-am mai judecat cu acei oameni. Sa dea Dumnezeu acelor oameni care au falsificat semnatura bunicului meu si judecatorilor corupti care au judecat acel proces, sa se ingroape in acel pamant furat de la familia mea , daca si-au dorit asa de mult pamantul furat de la mine. Na ca m-am suparat când vad atata coruptie in Romania asta, iar eu sunt un om foarte corect ! Ca sa nu mai spun ca escrocul de primar nici curtea de 1 ha a conacului nu mi0a dat-o inapoi. Conacul si magaziile le-a bagat la ANRP si o sa primesc bani de la ANRP la pastele cailor ! Si daca o sa primesc o sa primesc foarte putini bani, pentru un conac de 540 mp, o sa primesc 54000 de lei. Cine face un conac de 540 mp cu 54000 de lei? Nimeni. Si o magazie de 200 mp cu 5000 de lei. Nimeni. Legea 165/2013 e o bataie de joc, se dau despagubiri la valoarea grilei notariale din 2013, o bataie de joc strigatoare la cer.
Un barbat mi-a zis ca e ruda cu stra-stra bunicul meu, dar pana acum nu a facut dovada ca e ruda cu stra-stra bunicul meu. M-a pus pe mine sa fac dovada ca sunt ruda cu stra-stra bunicul meu, eu am facut dovada, dar el nu a facut-o. In cazul ca acest om zice ca e ruda cu stra-stra bunicul meu, fara sa-mi dea nicio dovada, il pot da in judecata pentru minciuna ? Am impresia ca acel barbat nu este in deplinatatea facultatilor mintale. Pentru ca eu imi cunosc foarte bine rudele. Culmea este ca acel om mai este si profesor universitar.
Răspuns la discuția O succesiunea incurcata
Am intrebat o multime de avocati, si sunt zeci de familii in situatia mea in orasul meu , asta pentru ca pe timpuri si terenul cimitirului se cumpara si devenea proprietate privata a acelor familii, si nimeni nu obliga acele familii sa-si faca succesiunea. Practic statul comunist ne-a nationalizat terenul din cimitire, terenul nu mai este al nostru, e al statului roman. Si ma pune sa fac succesiunea pe cavou, pe cruci , etc . Dar 127 de ani nu au obligat pe nimeni din familia mea sa faca succesiunea. Asta inseamna ca toti membri familiei mele dupa legea lor idioata s-au ingropat acolo abuziv? Ca ei zic ca daca stra-bunicul meu a murit in 1949 concesiunea a incetat in 1974. Ceea ce este o aberatie, intrucat in 1949 stra-bunicul meu era mort, si un mort nu putea sa faca acte, iar inainte de 1949 , stra-bunicul meu era proprietar si pe teren si pe cavou, nu era concesionar cum mint ei, dat fiind faptul ca inainte de 1949 nu se faceau concesiuni . Adica eu am ingropat pe tatal meu si pe unchiul meu abuziv, pe locurile familiei mele, dupa legea lor cretina si comunista ? Si bunica mea la fel , si toti mortii din familia mea au fost ingropati abuziv atatia ani, dupa legea lor cretina si comunista ? Adica statul ma pune sa platesc chirie ( concesiune) pe locurile care de fapt sunt proprietatea familiei mele, ceea ce este un abuz. Cativa deputati de la PSD au cerut sa se modifice legea cum scrie si pe internet , in sensul ca sa mi se recunoasca dreptul de proprietate pe teren, dar Guvernul Boc ( cred) care culmea trebuia sa respecte proprietatea privata nu a tinut cont de propunerea lor, desi ei au avut dreptate, intrucat legea cum este facuta acum, nu face distinctie intre proprietarii de locuri de veci, si concesionarii de locuri de veci , iar noua , proprietarilor ni se incalca dreptul de proprietate. E ca si când statul roman m-ar obliga sa platesc chirie ca sa stau in casa care a fost a mea ( care nu mai este a mea, pentru ca mi-a luat-o statul roman). O bataie de joc, cum numai in Romania poate sa fie ! De unde mama dracu sa aduc eu la notari martori care sa-l fi cunoscut pe stra-bunicul meu care e mort in 1949, si daca cimitirul a lasat 127 de ani pe membri familiei mele sa se ingroape acolo, ar trebui sa ma lase dracu si pe mine si pe rudele mele când mor sa ma ingrop tot acolo. Ca mi se poate intampla ca eu sa platesc degeaba intretinerea locurilor de veci, si maine , poimane sa ma trezesc cu locurile vandute de cimitir altei persoane . Si asa nu sunt intretinute locurile. E o mizerie groaznica acolo, eu fac curat, si apoi vin tot felul de milogi si sparg usa la cavou si dorm in cavou. Imi cer scuze pentru unele cuvinte mai urate , dar m-am suparat foarte rau .
In anul 1874 stra-stra bunicul meu a donat Primariei unui oras un teren mare, pe care ulterior Primaria a facut un cimitir. ( îngropând acolo 66 de familii) In 1968 Primaria a dat un act bunicii mele, in care scrie ca stra-bunicul meu si fratele lui ( adica copiii stra-stra bunicului meu) cat si urmasii lor, au dreptul sa foloseasca 10 locuri de veci fara sa li se ceara chitanta de concesiune a platurilor. ( adica sa le foloseasca cu titlu gratuit in vecii vecilor, amin. ) . Acum dupa 69 de ani de la moartea stra-bunicului meu ,cimitirul ma obliga pe mine , descendentul stra-bunicului meu, si pe verii de gradul 2 ai tatalui meu ( nepotii fratelui stra- bunicului meu) sa facem succesiunea pe acele locuri de veci, lucru pe care il consider abuziv ( altfel ma ameninta ca ne ia locurile)Statul roman este un stat comunist, dupa ce ca stramosii mei au dat terenul lor Primariei ca sa se faca un cimitir, acum eu amaratul de mine si verii de gradul 2 ai tatalui meu, sa nu poata folosi locurile in continuare. Din 1891 si pana acum s-au ingropat zeci de oameni din familia mea acolo, si nu ne-au cerut sa facem succesiunea pe acele locuri de veci, acum au vazut ca am 10 locuri acolo, si cimitirul ar vrea sa puna mana abuziv pe ele. Partea proasta este ca notarii imi cer martori, ori stra-bunicul meu e mort in 1949. Si nu am oameni care sa-l fi cunoscut. Ce pot face in aceasta situatie ? Timp de 127 de ani din 1891 ( de la moartea stra-stra bunicului meu ) si pana acum in 2018 , membrii familiei mele au folosit acele locuri si si si-au ingropat rudele fara sa li se ceara chitanta de concesiune si succesiune pe locurile de veci , si se gasira acum dupa 127 de ani sa ma oblige sa fac succesiunea pe locurile de veci .