avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Activitate SorinBG

Activitate SorinBG

Răspuns la discuția Contract C-V schimb
multumesc
Buna ziua,

Sunt persoane fizica (am platit 5%tva) am achizitionat un apartament cu 35000euro, 10000 ches si 25000 credit bancar, sa vandut cu 55000euro, sa rambursat creditul, am achizitionat un al doilea ap cu aceiasi pret si aceiasi schiema de 10000chas si 25000 credit, in cazul in care o sa reusesc sa il vand cu 55000 va trebui sa platesc tva? si daca da pe ce suma deoarece 25000 in ambele cazuri a fost credit bancar deci un inprumut.
teoretic pe banii imbrumutati nu ar trebui sa platim tva.
da dar nu si in clauza
Buna ziua,
Sunt vânzătorul unui apartament.
Am făcut un antecontract de vânzare cumparate cu o clienta care a plătit un avans de 15 % și ulterior trebuia sa acceseze un credit imobiliar.
A încercat la BCR și banca ia oferit o suma cu 6000 de euro sub ceea ce ar fi trebuit sa acopere creditul.
Avem în contract o clauza în care eu ma angajez sa ii restutui avansul în cazul în care nu ii se aproba creditul.
Din punctul meu de vedere creditul sa aprobat doar ca trebuie sa mai pună o diferenta din surse proprii.
Oare ce soluții ar fii în acest caz?
Doresc sa achizitinez un al 2-lea apartament, (la primul am beneficiat de tva 5%) care se incadreaza in pretul si suprafata agreata in lege pentru tva 5 %,
Multumesc
Răspuns la discuția Subcontractat ca PFA
Adica o sa platesc ca un angajat?
Răspuns la discuția Subcontractat ca PFA
Prin aceasta inteleg ca in momentul in care o sa vreau sa platesc taxele nu o sa fiu lasat?
Buna ziua,

in momentul de fata sunt Manager de productie la o companie cu contract de munca (salariat), dar mi-as dori sa lam o liberate mai mare si as dori sa le propun sa lucrez subcontractat, oare ar fii posibil? si ce ar fii cea mai buna forma de juridica de urmat (PFA, SRL, etc...?)